לאורך הירקון מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-2 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: כ-2   |   מפת סימון שבילים מספר: 7
בקצרה...
עם כל הכבוד לפיקניקים לגדות הנחל, אזור מקורות הירקון ותל אפק מציע טיול מומלץ ומודולרי המשופע בהיסטוריה וארכיאולוגיה.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  אפשרות למנגל   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה לתל אפק

הגעה לתל אפק מצומת אפק שעל כביש 483; הגעה למתחם מקורות הירקון מאזור המסחר "ירקונים" שעל כביש 40 (המצוי כ-600 מטר מדרום למחלף ירקון).

 

2
מקורות הירקון ותל אפק

אחת האסוציאציות הראשונות שצצות בראש בעת שמוזכר נחל הירקון היא "פיקניק". ואכן, הנחל הזה מספק אינספור פינות פיקניק נפלאות, אך עם זאת גם מסלולי הליכה מצוינים יש בו, החולפים לצד אתרים ארכיאולוגיים, אתרי מורשת והיסטוריה, וגם נופים שלעתים קשה להאמין שהם מצויים ממש מתחת לאף, עבור מי שמתגוררים באזור המרכז.
המסלול המוצע כאן עובר בשטחי גן לאומי ירקון, על שני המתחמים שלו: תל אפק (אנטיפטריס) ומקורות הירקון. באזור זה, מימי הנחל נקיים. לא לשתייה, אמנם, אך מספיק נקיים כדי לשמש בית גידול פורה למגוון עשיר מאוד של בעלי חיים וצמחים.

הנחל, שמתחיל את דרכו לא הרחק מראש העין, מתפתל לאורך של כ-28 ק"מ עד שהוא מגיע אל הים באזור תחנת הכוח רדינג. זו הסיבה שהוא קרוי בערבית "ואדי אל-עוג'ה" (הנחל המתפתל). מסיבה זו הוא אף מציע מסלול אופניים מומלץ, אבל על כך בפעם אחרת.

נכנסים למתחם תל אפק, מחנים בחניון הגדול ומתחילים לטפס לכיוון המבצר לפי המפה שקיבלתם בכניסה. אך אל תעשו זאת בדרך הרגילה, אלא בדרך חדשה, שנחנכה בתחילת 2011. זוהי דרך קצרה שתביא אתכם בראש ובראשונה אל תיאטרון רומי. כן, תיאטרון רומי לצד הירקון, מפליא ככל שזה יישמע.

המשך הדרך בקארדו - רחוב רומי ששרידים רבים מן העבר מצויים בו. כחצי ק"מ מתחילת ההליכה מגיעים אל מבצר אנטיפטריס. במתכונת הנוכחית שלו הוא נבנה על ידי הטורקים בשנות השבעים של המאה ה-16 וכונה על ידם "בינאר באשי". בגלגוליו הקודמים, היה זה מבצר שבנה המלך הורדוס, וקרא לו על שם אביו. המבצר מפתיע ברמת השימור שלו. יש ממנו תצפיות מרשימות לכיוון השומרון ומישור החוף, והוא מכיל חומת אבן עבה, מגדלי תצפית, ואווירה של ימי הביניים. במרכזו מצויים שרידים של בית מושל מצרי, המתוארכים למאה ה-19 לפני הספירה.

לאחר שחוקרים את המבצר, יוצאים מהשער הדרום-מערבי שלו, מקיפים אותו ויורדים לעבר בריכת חורף מלאכותית ויפה. בריכה זו, שהיא רמז לבריכות החורף שניקדו את האזור כולו עד לפני פחות ממאה שנים, מקבל את מימיה מפלג צר וצלול שמומלץ לשבת לצדו, להקשיב לפכפוך המים ולנוח מעט. הכל כאן נעים, מוצל וירוק.

אחרי המנוחה הקצרה ממשיכים ויוצאים בשער קטן שנמצא ממערב לבריכה. השביל יוצא מתחומי המתחם ומוביל אל בריכת הנופרים, שמפתיעה בכמות המים שבה ובצמחייה הצפופה שמעטרת את גדותיה. זוהי זוּלה אמיתית, אם כי בימי הקיץ עלול להיות פה חם מדי, מאחר שאין פה עצים שמספקים צל הכרחי. בבריכה גדל הנופר הצהוב, צמח מים יפה שפורח בחודשים אפריל-יולי.

מכאן ישנן שתי אפשרויות: ניתן לחזור באותה הדרך, להיכנס שוב למתחם תל אפק ולערוך פיקניק סיום. אפשרות אחרת היא להמשיך מעט לכיוון צפון-מערב, ולגלות את מתחם מקורות הירקון. אופציה זו דורשת רכב איסוף שימתין לכם בנקודת הסיום. אפשר גם ברגל, אם כי מדובר בעניין מעט מייגע. דרך הביניים היא לשוב למתחם תל אפק ופשוט לנסוע במשך כמה דקות אל מקורות הירקון.

אם הגעתם ברגל - אל מתחם מקורות הירקון נכנסים מאזור הפילבוקס וגשר הרכבת. מתחם זה כולל מפגש עם נחל הירקון עצמו, הזורם כאן בעצלתיים ומציע נופים פסטורליים. כאן מצויים, בין השאר, בריכת מים המיועדת לאישוש ושיקום דג לבנון הירקון, שרידים מרשימים של מבנה טחנת הקמח אל-מיר, בית חווה מהתקופה העות'מאנית ועוד. והכי חשוב: גם כאן אפשר לערוך פיקניק מושקע.

 

גוש דן והמרכז מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-7 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי או רכוב
משך הטיול: כ- 7-5 שעות
דרגת קושי: קל
עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר