כובשים שערים מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: ממונע   |   משך הטיול: כ- 1 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת:
בקצרה...
טיול סביב חומות העיר העתיקה בין שערי העיר ירושלים.
מאפייני הטיול:   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
השער החדש, הממוקם בחלק הצפון-מערבי של חומת העיר, נחשב הצעיר מבין שערי ירושלים, והוא הוקם על ידי העות'מאנים בשנת 1889. זוהי גם הסיבה לשמו. מטרת הבנייה של השער החדש הייתה הרצון להקל על כמרים נוצרים העוברים בין אתרי תפילה ודת, חלקם בתוך החומות וחלקם מחוץ להן (זאת עקב לחצים של מוסדות הכנסייה ושל מדינות אירופיות על פקידי השלטון העות'מאני). מעניין לדעת כי בשנים 1967-1948 היה השער החדש סגור לתנועה מאחר שהוא ממוקם על קו הגבול הישן בין ישראל לירדן. השער סמוך לרובע הנוצרי, לוויה דולורוזה, לכנסיית הקבר ולאתרים קדושים נוספים.
2
שער שכם, שכמו שערים אחרים בחומת העיר העתיקה נבנה על ידי העות'מאנים בשנות השלושים של המאה ה-16, נחשב אחד היפים בשערי ירושלים. שער שכם קרוי כך, מאחר שממנו יצאה הדרך לעיר שכם. באנגלית הוא קרוי "שער דמשק", מאותה הסיבה. שער שכם בנוי על יסודותיו של שער ניצחון רומי מהמאה השנייה לספירה. בכיכר המצויה בקרבתו ניצב בימי קדם עמוד רומי, שממנו נמדדו מרחקי דרך לערים אחרות ברחבי האימפריה. כיום לא נותרו מכל אלה אלא שרידים מרומזים. בצדי השער ניצב צמד מגדלי שמירה, הגבוה שבהם מגיע לגובה של 12 מטר. לפני מספר שנים, בעקבות עבודות פיתוח שנערכו פה, הוקמה בשער שכם כניסה חדשה הכוללת מדרגות ואזורי ישיבה ציבוריים. בין השאר, שער שכם מוביל אל סמטאות הרובע המוסלמי, הרובע הנוצרי, ויה דולורוזה, כנסיית הגואל, כנסיית הקבר והכותל המערבי.
3
בחלקה הצפוני של החומה המקיפה את העיר העתיקה בירושלים מצוי שער הפרחים, שנבנה בשנת 1539 על ידי העות'מאנים כחלק מהקמת החומה כולה. שער הפרחים מתנשא לגובה מרשים, אך במרוצת המאה ה-19 הוא נאטם, ונפתח שוב באותה מאה, למטרות טקטיות של הצבא העות'מאני. לשמו הוא זכה בשל שיבוש לשוני שהתקבע עם השנים בשמו הערבי, והמעניין הוא שאף שישנם שערים בחומת העיר שלצדם עיטורי פרחים - בשער זה אין כל זכר לפרח. בעבר סברו כי באזור זה שכן ביתו של המלך הורדוס, ולכן באנגלית קרוי המקום "שער הורדוס". עם זאת, מדובר בטעות בזיהוי. חפירות ארכיאולוגיות שנערכו לצד שער הפרחים בשנות התשעים של המאה שעברה חשפו ממצאים מתקופת בית שני, שרידי חומה ביזנטית וביצורים מימי הביניים.
4
שער האריות, השוכן במזרחה של החומה המקיפה את העיר העתיקה, זכה לשמו בזכות זוג אריות שדמויותיהם חקוקות בצדיו. שער האריות הוקם בשנת 1539 והיה חלק מהמיזם העות'מאני להקמת החומה כולה. עם זאת, האריות עצמם מסמלים ימים קדומים יותר, בעת שהאריה היה סמלו של הסולטן הממלוכי האכזרי בייברס שפעל במאה ה-13. חלק מהחוקרים טוענים כי דמויות האריות נקבעו בשער לאחר שנשלפו ממבנה ממלוכי סמוך. המסורת מספרת כי אריות הופיעו בחלומותיו של סולימן הראשון, בונה החומה. הם רמזו לו כי עליו למגן היטב את ירושלים בחומה, וכך אכן עשה. הנוצרים מכנים את המקום "שער סטפנוס", והוא מוביל אל הרובע המוסלמי. משער האריות, אגב, פרצו כוחות צה"ל אל העיר בעת מלחמת ששת הימים. 
5
שער האשפות, המצוי בדרומה של חומת העיר העתיקה, לא הרחק מהכותל המערבי, נבנה על ידי השליט העות'מאני סולימן הראשון. צירוף המילים "שער האשפות" מופיע בספר נחמיה, בהקשר של שער בחומת העיר מימי שיבת ציון - אירוע רב-משמעות שהחל בשנת 538 לפני הספירה. אין יודעים מהי הסיבה שכך נקרא השער אך יש הסבורים כי מכאן הוצאה האשפה מבית המקדש היהודי. בתחילה היה שער האשפות מעבר צר שיועד בכל פעם לאדם אחד, ורוב הזמן אף היה סגור. בהמשך הורחב שער האשפות ופותח על ידי העות'מאנים עצמם, ומאוחר יותר על ידי הירדנים, בימי שלטונם, וכן על ידי עיריית ירושלים. משער האשפות יש גישה נוחה לרובע היהודי, לכותל המערבי ולמנהרות הכותל.
 
6
שער ציון משמש את הנכנסים אל הרובע היהודי. מקור שמו הוא בהר ציון הסמוך, ובמהלך השנים נמצאו עדויות כתובות כי הוא כונה כך כבר בתחילת המאה ה-13 (בערבית הוא קרוי "שער דוד", בשל קרבתו לקברו של המלך). בדומה לשערים נוספים הקבועים בחומות העיר העתיקה, יש במרכזו תפנית של 90 מעלות. זאת כדי להקשות על מעבר מהיר של אויבים פוטנציאליים. בחומה הניצבת לצד שער ציון ניכרות היטב פגיעות של קליעים מתקופת מלחמת העצמאות. שער ציון יוצר גישה נוחה לכותל המערבי, כמו גם אל הרובע הארמני. בסמוך לו, מחוץ לחומה, מצוי הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון.
7
שער יפו, המצוי במערב החומה, כולל שפע של עיטורים וכן קשתות אבן מרשימות. שמו ניתן לו בשל מיקומו בסמוך לדרך שהובילה מערבה, אל עיר הנמל יפו, ממנה הגיעו לירושלים במרוצת הדורות צליינים רבים. שער יפו נבנה בשנת 1538 על ידי העות'מאנים, וכמו שאר שערי העיר, הוא ננעל כשירד הערב. אך בשונה משאר השערים, בשנת 1860 החליטו הטורקים לפתוח אותו גם בשעות החשיכה, וזאת עקב לחץ מצד השלטון הרוסי, שמטרתו הייתה לאפשר לצליינים רוסיים להיכנס לעיר ולבקר בכנסיותיה. מעניין לדעת כי בשנת 1898, לקראת ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני בארץ ישראל, הוחלט להרחיב את שער יפו כדי שהוד מעלתו יוכל להיכנס לעיר במרכבתו. שער יפו קרוב למגדל דוד, לרובע הארמני והרובע הנוצרי, כמו גם לשוק העיר העתיקה.
ירושלים מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: ממונע
משך הטיול: כ- 8 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: ממונע
משך הטיול: כ- 6 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בירושלים

מלונות 4 כוכבים בירושלים

מלונות 3 כוכבים בירושלים

צימרים רומנטיים בירושלים

צימרים למשפחות בירושלים

חדרי אירוח בקיבוצים בירושלים

אכסניות וביה"ס שדה בירושלים

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר