נחל ערוגות מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 4-3 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 3.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 11
בקצרה...
מים, מדבר, עוד מים ועוד מדבר – זוהי תמצית הטיול הנפלא בנחל ערוגות, שבסופו ממתין לכם מפל נסתר ובריכה מענגת.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רטוב   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים בכביש מס' 90 ופונים לפי השילוט אל שמורת עין גדי, המצויה כמה מאות מטרים מצפון לכניסה לקיבוץ עין גדי. ממשיכים בנסיעה לפי השילוט לתל גורן וממנו אל חניון נחל ערוגות.
הערות: אין לטייל בנחל בימים חמים במיוחד, כי חלקים גדולים מהמסלול אינם מוצלים (אם החלטתם לטייל בקיץ, עשו זאת בשעות בוקר מוקדמת). מומלץ להצטייד בבגד ים ובנעליים להליכה במים. אין לטייל במקום בעת סכנת שיטפונות. חלק זה של הנחל חולף בשמורת הטבע עין גדי והכניסה בתשלום. השמורה פתוחה מדי יום בשעות 17:00-8:00 (בחורף עד 16:00, כאשר הכניסה האחרונה לנחל ערוגות היא עד השעה 14:00). פרטים נוספים בטלפון 08-6584285.
2
המסלול
לפופולריות רבה יש בדרך כלל סיבה, ושמורת עין גדי מספקת שלל סיבות. נווה מדבר אדיר זה כולל נחלים ומעיינות, עתיקות ובעלי חיים במרחק של (כמעט) הושטת יד. נחל ערוגות, כמו הקולגה נחל דוד הסמוך, מציע מים זורמים בכל ימות השנה. כאלה שגם ילדים מפונקים למדי יסכימו פה ושם להתנשף ממאמץ – רק כדי להגיע לעוד מקור מים. בקיצור, זהו מסלול מדברי נהדר ש"דורש" הצטיידות בבגד ים. יש יותר טוב מזה?
לאחר שיוצאים מהרכב ונכנסים לתחומי השמורה, מחפשים את השביל המסומן באדום וצועדים בו לכיוון מערב. אחרי כ-700 מטר של הליכה, חשופים לשמש, פוגשים במעיין הראשון, הנמצא בצד הצפוני של הערוץ. לצדו יש התפצלות. כעת בוחרים בשביל הכחול, שיוריד אתכם אל ערוץ הנחל (שאגב, משתנה מעט באזור זה משנה לשנה, בשל השיטפונות העזים הפוקדים אותו). אחרי שמגיעים, פוגשים במים זורמים – אם כי לא בשפע רב.
עוד לא התחלתם להתרגל לשביל הכחול, ושוב חוזרים בפיצול הבא לשביל האדום. שוב מטפסים מעלה ונוטשים את הערוץ. לאחר כ-800 מטר מדבריים לא ממש מרגשים, מגיעים לצומת שבו יורדים דרומה (שמאלה) עם השביל הכחול. כל חילופי הצבעים הללו נשמעים מעט מבלבלים, אך בשטח עצמו, העניין ייראה הרבה יותר פשוט.
מנקודה זו, הנחל נראה יותר כמו "נחל" – עם צמחיית נחלים ירוקה ועשירה, בריכות טבילה זעירות שדורשות עצירה מרעננת ולעתים גם הליכה במים עצמם. אחרי כחצי ק"מ של עונג רטוב, תבחינו בפיצול שמחזיר לשביל האדום. אל תעשו דבר, רק זכרו את הנקודה הזו. המשיכו עם הכחול עד שתגיעו אל מה שמכונה "המפל הנסתר". מפל נהדר זה נופל בעוז אל בריכת מים, ואם הגעתם בשבת יפה, היא תהיה גדושה במתרחצים. אך אל דאגה, יש מקום לכולם.
אחרי שעה ארוכה של צווחות עונג, חזרו מזרחה לנקודת הפיצול האחרונה ועלו על השביל האדום, שיחזיר אתכם אל תחילת המסלול, כאשר הדרך נערכת על מצוק גבוה ומעט מפחיד הנמתח מעל לערוץ. אם חם מדי, תמיד תוכלו לחזור באותה הדרך – הדרך הרטובה.
כדאי לדעת שיש אפשרות להאריך את המסלול ולפגוש בבריכות מים נוספות. במפת המסלול שתקבלו בכניסה מפורטות על האופציות, לצד מפת התמצאות נוחה.
ים המלח מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 14-11 שעות
דרגת קושי: בינוני
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 2-1 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בים המלח

מלונות 4 כוכבים בים המלח

צימרים למשפחות בים המלח

חדרי אירוח בקיבוצים בים המלח

אכסניות וביה"ס שדה בים המלח

לינות שטח בים המלח

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר