נחל בית העמק מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 6-5 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 8.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 2
בקצרה...
מצוקים עוצרי נשימה, חורשים צפופים, ביקור בכפר דרוזי, הליכה בתוואי נחל וגם עלייה זדונית במיוחד – אלו הם המרכיבים שיוצרים את המסלול המיוחד הזה בגליל המערבי.
מאפייני הטיול:   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
מכביש מס' 854 פונים מערבה אל כביש מס' 8544. בצומת הראשון, שמופיע לאחר כ-1.2 ק"מ, פונים דרומה (שמאלה) ומחנים כ-120 מטר מאוחר יותר, בכניסה לקיבוץ כישור.
הערות: חשוב מאוד להצטייד במפת סימון שבילים ובכישורי ניווט בסיסיים, מאחר שהסימון בשטח לעתים מסתתר בתוך מטעי הסביבה. אם מגיעים בחורף, יש להצטייד בנעליים להליכה במים. בחורף גשום במיוחד, קחו בחשבון שתירטבו בפלג הגוף התחתון.
2
המסלול
האזור המצוקי הנהדר הזה בגליל המערבי, שלא רבים מכירים אותו היטב, יחקק היטב בזיכרון שלכם, וגם בשרירים שלכם. באחריות. אז הנה, מתחילים. לאחר שמחנים את הרכב, צועדים צפונה אל הצומת שממנו פניתם דרומה, חוצים את כביש מס' 8544 לגדתו הצפונית, ומחפשים היטב אחר סימון השבילים הירוק. פחות מ-100 מטרים על השביל הזה, ומגיעים אל חורבת תפן – חורבה שלה אינספור כיווני אוויר וכיווני נוף.
באמת שמפתיע לגלות בראש החורבה את כל הסצנות הפנורמיות הנשקפות ממנה – חלקים נרחבים מהגליל המערבי, כולל נהריה ומפרץ חיפה במבט אחד. בתקופה ההלניסטית שכן כאן מבצר מרשים. כיום – רק שרידים דוממים ופוטוגניים.
הישארו על השביל הירוק, וצעדו עמו מערבה על הרכס היפה. קחו בחשבון שילדים עשויים להתקשות פה, בשל תנאי השטח הסלעיים. מצד שני, יש פה המון זוּלות נהדרות, ואם נפלתם על יום שקט, תמצאו את עצמכם בוהים בנוף בלי הפרעה במשך שעה ארוכה.
ההליכה המעט מייגעת מתמתנת בעת שהשביל הצר הופך לדרך רחבה ונעימה יותר. חולפים לצד מטעים פראיים למחצה, ומגיעים לפאתי הדרוזי ירכא, המוזכר כבר בכתבי נוסעים לפני קרוב לאלף שנה. מעזיבת חורבת תפן ועד ההגעה לכפר חולפים כ-3 ק"מ.
באופן טבעי, ההליכה כעת הרבה יותר נעימה, ועל הדרך, בתוך הכפר, תוכלו להתענג על אוכל טוב וגם על שופינג לא צפוי באמצע הטרק שלכם. בעוד אתם מתהלכים בכפר, תפגשו בפיצול. פנו בו צפונה (ימינה) אל השביל האדום, שיוביל אתכם את שמורת נחל בית העמק. זוהי שמורה המשתרעת על פני כ-2,500 דונם של מצוקים רמים, שרידים ארכיאולוגיים, שרידי טרסות חקלאיות קדומות וגם כמה מעיינות. מנקודה זו ועד שמגיעים לנחל תזדקקו לכל כישורי הניווט האפשריים. לכן, אם אינכם בטוחים ביכולתכם – אל תעשו זאת. הסיבה: כרמי זיתים גדולים שהתרחבו על חשבון השביל המסומן. פשוט דעו שאתם אמורים להגיע אל הערוץ. הדרך כעת מתעקלת מזרחה, וכ-1.8 ק"מ חולפים מעזיבת ירכא ועד ההגעה לאפיק נחל בית העמק.
חוצים את האפיק ומחפשים אחר שביל רחב בסימון שחור. פונים בו מערבה (שמאלה), כדי להגיע אל מעיין שרבים עולים אליו לרגל כדי לצפות בפלא שהוא יוצר. בדומה לעין מבוע במדבר יהודה, גם עין יפעם (המכונה עין מג'נונה, "מעיין המשוגעת") הוא מעיין פועם. בזכות תצורה גיאולוגית ייחודית וחוק הכלים השלובים, שפיעת המעיין מגיעה במעין פעימות. זה מוזר, מצחיק וגם קצת ממכר. עם זאת, חשוב לדעת שבימי הקיץ והסתיו שום דבר לא פועם כאן. יבש לגמרי. הנה לכם, עוד סיבה להגיע הנה בחורף. כך או אחרת, קחו שעה קלה מול המים והתענגו על השלווה השורה על הכל.
מכאן אתם חוזרים על עקבותיכם בדרך השחורה עד לנקודת הפיצול האחרונה, חולפים על פניה וצועדים מזרחה. הכל פה ירוק עז, בזכות החורש הצפוף המאפיין את האזור. כ-1.2 ק"מ מהפיצול פוגשים בנחל כישור, אבל ממשיכים עם הסימון שלכם בתוואי נחל בית העמק. עוד קילומטר וקצת, והנה מגיעה הסיבה שמסלול זה מוגדר "בינוני-קשה". הכל בגלל עלייה זדונית, שאמנם נוף יפה בצדה, אבל בכל זאת – זדונית.
אל דאגה, קצת יותר מחצי שעה של טיפוס, ואתם מגיעים לנקודת ההתחלה. מותשים, אך עם סצנות נופיות נהדרות שחקוקות בזיכרון.
גליל מערבי מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 4-3 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 6-5 שעות
דרגת קושי: בינוני

מלונות 5 כוכבים בגליל מערבי

מלונות 4 כוכבים בגליל מערבי

מלונות 3 כוכבים בגליל מערבי

מלונות בוטיק בגליל מערבי

צימרים יוקרתיים בגליל מערבי

צימרים רומנטיים בגליל מערבי

צימרים רומנטיים בגליל מערבי

צימרים למשפחות בגליל מערבי

וילות בגליל מערבי

חדרי אירוח בקיבוצים בגליל מערבי

אכסניות וביה"ס שדה בגליל מערבי

לינות שטח בגליל מערבי

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר