נחל שרך-בצת מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 5-4 שעות   |   דרגת קושי: בינוני   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 4.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 2
בקצרה...
שני נחלים בטיול אחד. נכון, מים אין פה, אבל כאן ממתינים לכם סצנות אפלוליות, חורש סבוך, מערת נטיפים קסומה והליכה בניחוח כמעט חו"לי.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים על כביש הצפון (899) ומגיעים עד מפגש עם שביל הגישה לגרנות הגליל. בצדו השני, הצפוני, של הכביש, נמתחת דרך עפר. עולים עליה ונוסעים בעקבות סימון השבילים הכחול, עד שמגיעים לחניון נחל שרך. רכב האיסוף ימתין מערבה מכאן, בפאתיו הצפוניים של קיבוץ אילון, בחניון שליד מפעל מזון (פשוט היכנסו לקיבוץ וסעו ישר בדרך הראשית עד שתגיעו).
2
נחל שרך-בצת
לא עזרו המחאות, ועדי ההצלה ושאר האנשים הטובים שנחלצו לעזרתו – נחל בצת, שנחשב אחד היפים בנחלי הגליל המערבי, סובל מזה כמה שנים מהתייבשות הנובעת משאיבה מסיבית. אז מים בחלק זה אין פה, אבל מצד שני, תרוויחו הליכה מוצלת בחורש ים תיכוני צפוף ואפלולי, עם המון פינות קסומות וחבויות. בנחל שרך, החובר לו, תזכו אף לבקר באחת ממערות הנטיפים המקסימות שפגשתם. אבל עוד נגיע לכך.
לאחר שמחנים את הרכב בנקודת ההתחלה, צועדים עם השביל הכחול שיוביל אתכם בעדנה מטה, אל ערוץ נחל שרך. זהו נחל כבן 11 ק"מ, הוא נובע באזור לבנון, ולא קשה להבין מדוע זכה לשמו (רמז: שרכים...). מעבר לשרכים המנקדים חלקים גדולים מגדותיו, חולף הנחל במעבה חורש ים תיכוני של עצי אלון, אלה וליבנה, שעושים לא רק צל, אלא לעתים גם אפלוליות דרמטית ונהדרת. ברוב ימות השנה אל תצפו פה למים – מדובר בנחל אכזב. למעשה, זהו ערוץ של נחל בצת, אחיו הגדול. אבל ההליכה נעימה וקרירה גם בימים חמים.
תוך זמן די קצר מתחילת ההליכה כבר תשכחו שיש עולם שם בחוץ. תפגשו פה לצד עצי החורש המוכרים גם עצי אדר, כליל החורש ואחרים – שיוצרים אווירה חו"לית קסומה, כמעט צפון-אירופאית. כקילומטר וחצי לאחר נקודת ההתחלה, בעומק הערוץ, כדאי להתחיל ולחפש את המקום שממנו מגיעים אל מערת שרך, שאותה קל (קל מדי) לפספס. היא מצויה בגדה הצפונית של הנחל, ויש להרים מעט את העיניים כדי לפגוש בפתחה התחתון. רק כדי לקבל אוריינטציה, אם הגעתם למפגש עם נחל בצת הרי שפספסתם את המערה. פשוט חזרו כ-300 מטר לאחור. בכל מקרה, סביר להניח שמטיילים אחרים ירמזו לכם על הימצאה של מערת נטיפים יפה זו.
המערה הזו מתחילה בפתח אחד (תחתון) ומסתימת בפתח אחר (עליון, כמה מטרים מעל לערוץ הנחל), מה שיצריך מכם הצטיידות לא רק בפנס ובכישורי טיפוס, אלא גם בחסינות מפני קלאוסטרופוביה.
חשוב מאוד לזכור כי המערה, שאורכה קרוב ל-200 מטר, סגורה בחלקה למבקרים מאוקטובר ועד אפריל, כדי לא להפריע לתרדמת החורף של כמה מיני עטלפי חרקים השוכנים בה. אגב, לא חייבים לעשות את כל המסלול במערה (שכולל טיפוס על יתדות ושאר תעלולים). אפשר גם להיכנס, לבדוק, להתרשם ולצאת. הכל תלוי בחשק ובזמן שלכם.
לאחר שיוצאים מחושך לאור, ממשיכים על השביל הכחול באפיק נחל שרך, ומגיעים בתוך זמן קצרצר אל המפגש עם נחל בצת. מכאן ממשיכים לכיוון מערב. פעם, עד לא ממש מזמן, אפשר היה לשכשך במעיינותיו, אך כאמור, כיום מימי הנחל נשאבים. רק זרזיף קלוש יש פה, במקרה הטוב. השביל חולף לצד עצי דולב גדולי מידות, ולצד סבך יפה של פטל, שנוטה לשרוט כהלכה את כל מי שמתקרב יותר מדי.
מקבץ של אקליפטוסים ובריכת בטון יסמנו לכם שהסוף כבר קרוב. מהשביל הכחול עולים על השביל השחור, שייקח אתכם דרומה על החניון שבו ממתין הרכב.
גליל מערבי מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 6-5 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 4-3 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בגליל מערבי

מלונות 4 כוכבים בגליל מערבי

מלונות 3 כוכבים בגליל מערבי

מלונות בוטיק בגליל מערבי

צימרים יוקרתיים בגליל מערבי

צימרים רומנטיים בגליל מערבי

צימרים רומנטיים בגליל מערבי

צימרים למשפחות בגליל מערבי

וילות בגליל מערבי

חדרי אירוח בקיבוצים בגליל מערבי

אכסניות וביה"ס שדה בגליל מערבי

לינות שטח בגליל מערבי

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר