קניון שחורת מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 4-3 שעות   |   דרגת קושי: בינוני   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: כ-4   |   מפת סימון שבילים מספר: 20
בקצרה...
שחור בעיניים לא חייב להיות דווקא עניין שלילי. הקניון היפהפה בנחל שחורת עשוי ברובו מסלעי גרניט חמורי סבר שיוצרים בו מסלול טיול מרתק במיוחד.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה לקניון שחורת

נוסעים על כביש 90 (כביש הערבה), וכ-9 ק"מ מצפון לכניסה לאילת, לצד חורשה קטנה, פונים מערבה (ימינה, אם הגעתם מצפון) על פי השילוט המוביל לקניון שחורת. דרך זו, הטובה לכל רכב, מסומנת בסימון כחול.

 

2
קניון שחורת

הנה מסלול שבו ניתן למצוא איזון משובח בין ה"אתגריות" לבין ה"משפחתיות". במילים אחרות, משפחות חובבות אתגרים ייהנו כאן. קניון שחורת (לא להתבלבל עם היישוב שחרות) מזכיר לעתים אזורים מסוימים בסיני, גם ברמת הנוף וגם ברמת הבידוד המדברי הטהור.
לאחר כשלושה ק"מ של נסיעה בדרך העפר שממנה הגעתם ישנו פיצול שבו פונים שמאלה (דרומה), אל דרך המסומנת בירוק ואורכת אף היא כ-3 ק"מ.
כבר כשיוצאים מהרכב ניבט אליכם הקניון שבו תטיילו. כדי לערוך מסלול מעגלי שאינו מסתיים מהר מדי, צועדים בשביל המסומן בשחור, שיוליך אתכם צפונה. מטפסים מעט ומגיעים לערוץ נחל, וחוזר חלילה. בערוץ הנחל השני ישנו פיצול שבילים, בו פונים שמאלה (מערבה) עם השביל המסומן באדום.

עוד כמה מאות מטרים והשביל יוצא מן הערוץ לכיוון גבעה גבוהה שמצויה מדרום לערוץ (בצד שמאל). זוהי גבעה שעשויה מסלעי גרניט נוקשים שכיף לגעת בהם, וגם להתבונן במרקמם מקרוב ולזהות כתמי מינרלים. בהמשך הדרך תקבלו מנה גדושה של גרניט, כזו שתספיק לכם לעוד זמן רב.
בנוסף, אזור זה הוא מדבר כפי שמדבר צריך להיות: ריק (כמעט) מצמחים. מה שאומר שהמסלע החשוף המאפיין את המרחב שסביבכם הוא הכוכב האמיתי של הטיול.
כמו תמיד, בסוף העלייה ממתינה ירידה, וזו תוביל אתכם אל ואדי. זהו לא אחר מנחל שחורת, שבזכותו קיבל הקניון הסמוך את שמו. אורכו הכולל של הנחל כ-12 ק"מ, והוא עצמו קיבל את שמו בזכות סלעי הגרניט השחורים שאותם הוא חוצה.

בערוץ שאליו הגעתם מצוי פיצול שבילים נוסף. פונים איתו שמאלה (דרומה) אל שביל המסומן בירוק. הקניון שמתחיל פה מופיע במלוא הדרו, ולא ייתן לכם זמן להתרגל אליו - קירותיו הכהים, הרמים וחמורי הסבר מיד יעטפו אתכם וישכיחו מכם את הנוף הפתוח. במיוחד בעת שתגיעו אל חלקיו הצרים של הקניון, לעתים ברוחב של מטר וחצי ואף פחות מכך. זהו אולי המקום להרהר מדוע אנו כה אוהבים לצעוד בקניונים עמוקים וצרים מסוג זה.
בשונה מסלעים אחרים, רכים יותר, שבהם מתחתרים נחלים, עולה השאלה כיצד נוצר קניון בסלע כה קשה כגרניט? הרי מדובר באחד מסלעי היסוד הקשים ביותר. התשובה היא שלא הנחל התחתר בסלע, אלא שמדובר בסדקים שנוצרו עקב פעילות סיסמולוגית קדומה, כמו זו שיצרה את השבר הסורי-אפריקני. סלעי הקניון הם ככל הנראה בני 500 מיליון שנה ויותר, ונוצרו בתהליך געשי שבו עלתה מאגמה ממעמקי כדור הארץ אל פני השטח והתקררה במשך זמן רב יחסית.
הקניון עצמו, מעבר לענייני גיאולוגיה ושאר הרהורים, מספק הזדמנויות לאתגר את השרירים שלכם. זאת בזכות מפלי סלע שדורשים גלישות, דילוגים ושאר מחלצי עצמות. אחרי כ-1.3 ק"מ של פעלולים מעין אלו, מגיעים אל הרכב.

אילת מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 7-5 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 6-5 שעות
דרגת קושי: בינוני

מלונות 5 כוכבים דה לקס באילת

מלונות 5 כוכבים באילת

מלונות 4 כוכבים באילת

מלונות 3 כוכבים באילת

חדרי אירוח בקיבוצים באילת

אכסניות וביה"ס שדה באילת

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר