עין מבוע (עין פואר) מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 2-1 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 1   |   מפת סימון שבילים מספר: 8
בקצרה...
מי שכבר ביקר בעין מבוע, לא ישכח את נווה המדבר המופלא הזה, המציע מסלול קצרצר עם המון מים זורמים, בריכה מסתורית ופינות זוּלה פרטיות בהחלט.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רטוב  ●  טיול רומנטי   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים על כביש מס' 1 המחבר בין ירושלים לצפון ים המלח. מזרחית לכניסה לכפר אדומים פונים צפונה לכביש מס' 458. חולפים לצד היישוב אלון, וקילומטר מאוחר יותר מחנים ברחבת חנייה מאולתרת (אך נוחה).
הערות: האתר נחשב שמורת טבע, וככזה - כפוף לשעות פתיחה (מדי יום בשעות 17:00-8:00). הכניסה ללא תשלום. ניתן לטייל בכל עונה, אך קחו בחשבון שבחורף לא תוכלו להיכנס למים (הקרים ממילא גם בקיץ).
2
המסלול
נכון, באופן רשמי מדובר בטיול של קילומטר בקושי, שנמשך פחות משעה – במקרה העצל. עם זאת, מאחר שהגעתם אל נווה מדבר פורח ונהדר הגדוש בפינות סודיות, הרי שחצי יום היא האופציה השפויה היחידה.
כמה מילים על המקום: הגעתם אל נקודה נהדרת של נחל פרת (ואדי קלט) הזורם במדבר יהודה מאזור צפון ירושלים ועד שהוא נשפך לירדן. המעניין בדרך שעובר הנחל הוא לא אורכה אלא גובהה, או ליתר דיוק, הפרשי הגובה. הנחל מתחיל את דרכו בגובה של 800 מטר מעל פני הים, ומסיים בגובה של 350 מטר מתחת לפני הים. נתון מרשים, ללא ספק.
אגב, עבור מי שמעוניין - יש מסלול הליכה המחבר שתיים מהנקודות היפות ביותר בנחל פרת: עין מבוע ועין פרת. הוא נמשך כמה שעות, ודורש הליכה בקבוצה, הצטיידות בנשק ותיאום ביטחוני. מצד שני, אפשר פשוט לדלג ברכב בין שתי הנקודות, המוסדרות היטב ומתאימות לקהל הרחב שרוצה להגיע, להחנות ומיד לשכשך במים הקפואים. אגב, המים כה קרים, עד שגם בימי חמסין תיפלט מפיכם צווחת קור. אבל מתרגלים מהר לקור העז, במיוחד הילדים שבחבורה. הם הרי יודעים את האמת הברורה – כשממש כיף, אף פעם לא חם מדי או קר מדי.
אחרי שמחנים את הרכב, צועדים הירידה תלולה בת כמה עשרות מטרים לכיוון השמורה עצמה. מכאן אין לכם עוד צורך בכיווני דרך. פשוט בחרו לכם פינה מועדפת והיצמדו אליה, עד לפינה הבאה. שימו לב להישאר לצד תוואי הנחל, וללכת לכיוון מזרח.
עין מבוע, הקרוי גם עין פואר, מציע בראש ובראשונה בריכת אבן המנקזת אליה את מימיו של מעיין שכבה הנובע מתוך מחילה ארוכה ואפלה בלב המצוק. זהו מעיין פועם – תופעה מיוחדת במינה שתגרום לכם להיות מופתעים גם בפעם האלף שתחוו אותה: כמה פעמים ביום מתרחש תהליך הנמשך מספר דקות, שבו מתרוקנים לחלוטין מי הבריכה. עוד לא הספקתם להתאושש מהפלא, והנה הם כבר חוזרים – ירקרקים וצלולים. איך זה קורה? אגדה מקומית מדברת על מאבק בין שד טוב ושד רע, הלוקחים זה מזה את מקור המים. לעומת זאת, הגיאולוגים מסבירים שהמים נבלעים בסדקים בסלע, אל תוך חללים קארסטיים תת-קרקעיים, וחוזרים שוב במהרה. הסיבה נעוצה במבנה הקשתי של המעיין, שגורם לו להתרוקן כאשר הוא מתמלא עד סופו, בהתאם לחוק הכלים השלובים. זאת בדומה לסיפון המצוי מתחת לכל כיור בבית. נשמע מסובך? הפקחים שנמצאים פה ישמחו להסביר לכם כיצד הדבר מתרחש.
בריכה מופלאה זו מצויה במבנה רבוע שבלבו באר מים עגולה. עומק הבריכה קצת פחות משני מטרים, ועומק הבאר כשלושה מטרים. זהו מראה המושך את העין, גם בזכות ההבדלים של גוני המים בין שני האלמנטים הללו. קשה להיכנס למים בגלל הקור, וקשה לצאת מהם בגלל הכיף.
לחובבי הארכיאולוגיה - לצד הבריכה נמצאו לפני מספר שנים שרידי כנסייה ביזנטית עם רצפות פסיפס. ליד השרידים תבחינו גם בשתי אמות מים. האחת קדומה, והשנייה שימשה את הבריטים בימי המנדט.
מנקודה זו מומלץ להמשיך ולטייל לצד הנחל, שצמחייה סבוכה מעטרת אותו. בדרך עוברים לצד מפל מרשים. אפשר ללכת במים הרדודים והשופעים ולמצוא פינות סודיות, להתענג על הצל והמים הקרים באמצע הקיץ, לצפות בדגים, צפרדעים וסרטנים ואפילו – אם יהיה לכם מזל - בנחשי מים (שאינם ארסיים). אחרי שעה ארוכה של ישיבה לצד המים, נראה אם אכן תצליחו לחלץ את עצמכם מעל כל הטוב הזה...
ים המלח מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 14-11 שעות
דרגת קושי: בינוני
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3-2 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית

מלונות 5 כוכבים בים המלח

מלונות 4 כוכבים בים המלח

צימרים למשפחות בים המלח

חדרי אירוח בקיבוצים בים המלח

אכסניות וביה"ס שדה בים המלח

לינות שטח בים המלח

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר