עין ירקעם ונחל חתירה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-2 שעות   |   דרגת קושי: בינוני   |   עונה מומלצת: חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 3.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 14
בקצרה...
נחל חתירה יפתיע אתכם ובגדול. זה מתחיל עם גב מים קסום, ממשיך בקניון בוהק, ומסתיים מעל תהום אדירה.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רטוב   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים על כביש מס' 206, וכ-600 מטר מדרום למפגש שלו עם כביש מס' 225, מחפשים שלט שיפנה אתכם אל נקודת המוצא והסיום: חניון מצד ירקעם. החניון מצוי בגדה המזרחית של כביש מס' 206.
הערות: המסלול משפחתי, אך ילדים בני פחות מ-4 עשויים להתקשות בו. אין להשאיר ברכב חפצים בעלי ערך ברכב (ובכלל, עדיף אף להשאיר תורן שמירה בחניון, המועד לפורענות). אין לטייל באזור בעת סכנת שיטפונות.
2
המסלול
כאשר תספרו לחבר'ה שאתם מתכננים לצאת עם המשפחה לטיול בנחל חתירה, ירימו רבים גבה. למה? כי מדובר במסלול קשה, ארוך ומורכב. אבל לנחל חתירה יש גם צד אחר – גרסה משפחתית קלה יותר, קצרה יותר והרבה פחות מחייבת.
לאחר שמחנים, צועדים מטרים ספורים אל החלק הצפוני של רחבת החנייה, אל מצד ירקעם – מבנה ששימש את הנבטים, אותם נוודים שהכירו את מרחבי המדבר באופן כה אינטימי. הייתה זו אחת מנקודות העצירה בדרכם הארוכה של שיירות המדבר שהובילו בשמים, תבלינים, חפצי נוי ושאר פינוקים שיועדו לשוקי האימפריה הרומית.
כך או אחרת, אל תיתנו למילה "מבנה" להטעות אתכם. כל מה שנשאר מהמצד הוא גלי אבנים. זה יפה, אבל מצד זה כבר מזמן לא. אחרי סיבוב קטן במתחם, מצאו את השביל בעל סימון השבילים הירוק, ולכו עמו מזרחה. הוא יוביל אתכם אל אפיק נחל חתירה – עניין של קצת יותר מ-100 מטר של הליכה, המתעקלת לכיוון דרום-מזרח. שמו של הנחל מרמז על מוצאו, המכתש הגדול, הקרוי באופן רשמי "מכתש חתירה". האפיק חולי, רחב ידיים, ומשופע בשיחי רותם. תוך כדי הליכה באפיק, ההולך ונעשה סלעי, הביטו היטב מטה ותגלו מאובנים קדומים של קונכיות קטנות – עדות לים הגדול שכיסה בעבר את המרחב.
כ-600 מטר מההגעה לאפיק הנחל, והנה מופיעה האטרקציה המרכזית – עין ירקעם. זהו גב מים נפלא העטוף בסלעי ענק גבוהים ובוהקים. בחורף הוא מלא, באביב לעתים, ובקיץ תשכחו אפילו משכשוך בהונות. אל הגב, שאינו מצוי על השביל שלכם, מובילות מדרגות סלע. שעה ארוכה, זה בדיוק הזמן שאתם אמורים לבלות לצד המים, במתחם קסום ומוצל זה.
ממשיכים מזרחה בערוץ (נטול סימון שבילים), שהופך במהרה להיות קניוני. בעוד כמה מאות מטרים תמצאו שוב את השביל הירוק, אך בקרוב הוא יפנה דרומה ויתרחק מעט מנחל חתירה, בעוד אתם נשארים בערוץ. כ-300 מטר לאחר הפרידה (הנוספת) מהשביל הירוק, תוך הליכה לכיוון צפון-מזרח, תגיעו אל הדבר הכי מפתיע (ואפילו מפחיד, אם אתם עם ילדים שאינם יודעים למה לצפות). זהו מפל חתירה הגבוה עד אימה.
ושוב – אם אתם עם ילדים, שמרו עליהם היטב. בלי ריצות מיותרות ובלי חקירות של קצה המצוק. כי התהום מצויה כמעט מאה מטר מתחתיכם. כעת, אחרי האזהרות האלה, חייבים להודות שבאמת מרהיב פה, במפל חתירה האימתני, שצורתו כצורת פרסה. זה אפילו עוצר נשימה, במלוא מובן המילה.
לאחר שרוויתם מכל הנוף הזה (אם בכלל זה אפשרי), חוזרים לשביל הירוק שיוביל אתכם מערבה, אל נקודת ההתחלה.
נשאר לכם כוח? מומלץ מאוד לקפוץ לחניון החולות הצבעוניים הסמוך (בצדי כביש מס' 225), ולגלות עולם ומלואו של גיאולוגיה צבעונית בכל צבעי הקשת. יפה כאן במיוחד בימי חורף סגריריים, שעושים טוב לצבעי המדבר הדרמטיים. יהיה זה קינוח מושלם ליום הטיול המדברי שלכם. רק אל תשכחו להצטייד מראש בבקבוקים שקופים למילוי חול (במקומות המותרים בלבד כמובן).
נגב והערבה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 8-6 שעות
דרגת קושי: בינונית-קשה
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 5-3 שעות
דרגת קושי: בינוני

מלונות 5 כוכבים דה לקס בנגב והערבה

מלונות 5 כוכבים בנגב והערבה

מלונות 4 כוכבים בנגב והערבה

מלונות בוטיק בנגב והערבה

צימרים רומנטיים בנגב והערבה

צימרים למשפחות בנגב והערבה

חדרי אירוח בקיבוצים בנגב והערבה

אכסניות וביה"ס שדה בנגב והערבה

לינות שטח בנגב והערבה

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר