חורשת האקליפטוס, הגשר, הסירה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 1.5 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 2
בקצרה...
ניחוחות של ראשית ההתיישבות הציונית סביב הכנרת, בצל עצי אקליפטוס, לאורך בריכות דגים ועל שפת הכנרת. סיפורם המופלא של חלוצים שבראו חברה חדשה והקימו מפעל התיישבותי שאין לו אח ורע בעולם
מאפייני הטיול:   ●  משפחות   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
נקודת יציאה
נסיעה מצמח למגרש החניה של הירדנית - אתר הטבילה לצליינים, בכניסה לקבוצת כנרת, ותצפית אל סכר דגניה. הסכר שנבנה ב-1932 עי פינחס רוטנברג "הזקן מנהריים" כחלק ממפעל החשמל שלו. הכנרת שימשה אז כמאגר קיץ להנעת טורבינות ההידרואלקטריות בנהריים בימים שחונים. בניית הסכר הפכה את האגם מאגם טבעי לאגם שמפלסיו נשלטים עי האדם.
2
בית המוטור
נחצה את הכביש. ונלך בשביל המסומן בסימון שבילים של שביל ישראל (כחול-לבן-כתום) בתוך חורשת האקליפטוס שניטעה במקום ע"י החלוצים. החורשה, סיפקה צל לילדי כנרת ודגניה והיוותה השראה לנעמי שמר בת כנרת שלימים תכתוב על "חורשת האקליפטוס, הגשר הסירה וריח המלוח על המים". בשולי הדרך נבחין בשיח המלוח חסר הריח. נעמי שמר ורחל שתי המשוררות ה"לאומיות" לא הכירו זו את זו אבל נשמו, חלמו וחרזו את אותם מראות וניחוחות.
ליד חורשת האקליפטוס נמצא בית המוטור המשוחזר - בית משאבות שנבנה ב-1911. כאן החל עידן חקלאות השלחין הירוקה כל השנה, שהחליפה את הפלחה החרבה בעמק הירדן וכאן ניסה ברל כצנלסון את כוחו בעבודת אדמה.
3
בית הקברות של כנרת
מבית המוטור נלך לאורך ביצת כנרת בשביל ישראל עד לכביש 90. הביצה שהייתה במקום עד לייבושה ע"י החלוצים הינה שריד אחרון לאפיקו הקדום של הירדן בו אנו הולכים, השריד האחרון לאותה ביצה הינן בריכות הדגים שלידן אנו צועדים. נמשיך לכיוון כביש 90. מימין לנו גבעת הכרך ומשמאל מטע התמרים הראשון בארץ ישראל המתחדשת. עם פטירתה של רחל המשוררת הוחלט להנציח את זכרה במטע תמרים זה כסמל לראשוניות וליצירה. נמשיך ונחצה בזהירות רבה את כביש 90 עד לפתח בית הקברות של כנרת.
בית הקברות של כנרת הינו מקום מנוחתם של חולמים שבראו את המפעל הציוני במו ידיהם, זהו הפנתיאון של חלוצי העלייה השנייה והשלישית. כאן מצאו מנוחה אחרונה חלוצים אשר כוחם לא עמד להם ובצר להם שלחו יד בנפשם, כאן מצאו מנוחה אחרונה בת כנרת, נעמי שמר, שרבים משירה מושפעים מהדמיות ומהנופים במקום, רחל המשוררת שהטיבה לתאר בשירה את מראות הנוף, והסביבה האנושית של אותם ימים ולידה שלושת ידידיה שבצוואתם ביקשו להיקבר לידה. או כפי שהיטיב לבטא זאת, שמעון קושניר, סופר נפלא ואיש העלייה - "על שפת הכנרת נכרתה בשנית הברית בין עם ישראל לארץ ישראל. הברית הראשונה הייתה במעמד הר סיני".
4
אוהלו
מכאן נמשיך על שפת הכנרת לאורך שביל סובב כנרת הסגול, מרגלות גבעת הכרך דרך אוהלו (הקרויה כך כי כאן נטה ברל כצנלסון את אוהלו).
נסיים בימיית בית ירח ונחזור ברגל מהלך של כ-10 דקות לרכבנו במגרש החניה.
5
סיום
מגרש החניה בירדנית.
טבריה וסובב כנרת מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 2 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 2 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בטבריה וסובב כנרת

מלונות 4 כוכבים בטבריה וסובב כנרת

מלונות 3 כוכבים בטבריה וסובב כנרת

צימרים רומנטיים בטבריה וסובב כנרת

צימרים רומנטיים בטבריה וסובב כנרת

צימרים למשפחות בטבריה וסובב כנרת

חדרי אירוח בקיבוצים בטבריה וסובב כנרת

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר