מפלי פרוד בנחל צלמון מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 2.5-1 שעות   |   דרגת קושי: בינוני   |   עונה מומלצת: חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 1.7   |   מפת סימון שבילים מספר: 2
בקצרה...
המסלול אל מפלי פרוד שבנחל צלמון הוא קצר, קולע ושווה במיוחד לאחר ימים גשומים, שבהם ניתן להתמסר לשצף המהפנט.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רטוב  ●  טיול פריחה   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
בצומת חנניה שעל כביש מס' 85 פונים צפונה אל כביש מס' 866. נכנסים בעקבות השילוט אל כביש הגישה לקיבוץ פרוד, וכעבור כ-30 מטר פונים צפונה (שמאלה) לדרך שנראית מעט נטושה. כביש צנוע זה יוביל אתכם לנקודת ההתחלה והסיום: חניון מפלי פרוד.
הערות: ילדים בני 5 ומטה עלולים להתקשות בחלק מהדרך.
2
המסלול
למרגלותיו של הר מירון זורם נחל צלמון, שחלקים ממנו הם יעד נהדר לטיולים קטנים וחביבים. אבל אל מתחם "מפלי פרוד" שבו, שווה להגיע דווקא בימי חורף גשומים. נכון, יפה פה כל השנה, ורוב הזמן גם נעים כאן, אבל בעת שהמפלים הללו שוצפים – ההנאה גדלה הרבה יותר. הרי אף אחד לא ממש יכול לסרב למפלים, גם אם הם לא הכי גבוהים בתבל. למעשה, כאן תבינו כי גם אשדים גמדיים עושים היטב את מלאכתם.
אבל קודם כל, היכרות עם הנחל שלאורכו תצעדו. נחל צלמון הוא נחל איתן בגליל התחתון, כאשר למילה "איתן" ניתן להתייחס בעירבון מוגבל. למה? כי בסוף הקיץ חלקים רבים מהנחל עשויים לאכזב. אבל כל זה לא גורע מיופי של נחל צלמון, מה גם שלאורכו קל למצוא ים של פינות סתלבט שניתן להעביר בהן חצי יום מבלי לשים לב. לאלו מצטרפים נוף פתוח, אזורים מוצלים, שרידי טחנות קמח, קברים עתיקים ושאר רמזים מן העבר.
אין צורך בכישורי ניווט מיוחדים כדי להגיע מהחניון לנחל, כי הוא ממש פה. למעשה, הוא אף ליווה אתכם במאות המטרים האחרונים של הנסיעה ברכב. אם הגעתם בזמן הנכון (אחרי ימים גשומים), תזכו לקולות רקע מונוטוניים ורמים של מים רבים, שמתגלגלים ומתערבלים בערוץ.
לצד המים נמתח שביל טיול בסימון כחול, שילווה אתכם לאורך כל הטיול. בשלב זה ממשיכים עמו לכיוון צפון-מזרח. כל המים הטובים הללו מגיעים ממקור אחד: מעיין ששמו עין רמיאל. רק חלק משפיעתו המקורית נראית כאן, כי חלק גדול ממימיו נתפסים לטובת שימושים אחרים, בעיקר מי שתייה עבור יישובי הסביבה.
לאחר כ-350 מטר מנקודת ההתחלה מגיעים למעין הצטלבות של זרמי הנחל. קחו את המערבי שבהן (השמאלי), שיפגיש אתכם במהרה עם אשדים קטנים שעושים פוזות של גדולים. אלו חולפים בינות לסלעים בהירים, מה שיוצר תפאורה פוטוגנית במיוחד. בימים טובים, ענני רסס קרירים יידבקו לכל מי שמתקרב יתר על המידה. אז כן, התקרבו, כי זה כיף גדול. בחורף אמנם לא מומלץ לטבול פה, אבל המחשבה אכן עוברת בראש. מצד שני, אם הגעתם באביב ובמים עדיין זורמים בעוז – אתם מוזמנים.
אם לא הבנתם, המרחב המימי הזה הוא-הוא "מפלי פרוד". קחו את הזמן, שום דבר לא בוער, ותנו לקולות ולמראות להפנט אתכם. החזרה נעשית באותה הדרך, אבל אל דאגה – עדיין לא חוזרים הביתה.
חולפים שוב על פני נקודת ההתחלה, מתעלמים מהרכב שלכם, וממשיכים דרומה. כעת אתם בדרך לשביל הקרוי "שביל מפלי פרוד" (בחלק מהמקרים הוא קרוי "שביל מפל פרוד"). עוברים במנהרה תחת כביש שתזכיר לכם שאתם עדיין בלב הציוויליזציה, ולאחריה נהנים מכל הטבע שמזמנים גדות הנחל הירוקים. שוב מופיע לעין הכביש המוביל לקיבוץ. חוצים אותו לגדתו הדרומית, חולפים באזורי פריחה נהדרים של עיריות, רקפות וכלניות בעונה ומגיעים למפל שבוסתן נהדר מגונן עליו. כמו במקרים רבים, במקום שבו יש בוסתן, היה בעבר יישוב. במקרה זה: פראדייה (ומכאן השם פרוד), יישוב ערבי שנותרו ממנו רק רמזים דוממים שנעים לטייל לצדם.
לצד ערוץ הנחל יש כמה וכמה שבילים. אין זה משנה באיזה מהם תבחרו, העיקר שתתנו לעצמכם להתמסר למראות, לירוק ולמים הזורמים. מכאן, הדרך חזרה לחניון ידועה ופשוטה – פשוט צעדו צפונה לעבר החניון.
גליל מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 4-3 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 4-2 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים דה לקס בגליל

מלונות בוטיק בגליל

צימרים יוקרתיים בגליל

צימרים רומנטיים בגליל

צימרים רומנטיים בגליל

צימרים למשפחות בגליל

וילות בגליל

חדרי אירוח בקיבוצים בגליל

אכסניות וביה"ס שדה בגליל

תחת כיפת השמיים בגליל

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר