מערת אצבע מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 4-2.5 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 2.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 4
בקצרה...
מערת אצבע ברכס אצבע שבכרמל מתהדרת באולמות אפלוליים ומסתוריים, אך גם הדרך אליה שווה לא פחות, וכוללת תצפיות נוף נהדרות לכיוון מישור החוף.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול בשביל ישראל   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים בכביש מס' 2 (כביש החוף) ויוצאים מזרחה במחלף עתלית, המוביל לכביש מס' 4 (שגם ממנו ניתן כמובן להגיע). פונים צפונה ומזרחה לכביש מס' 721 לפי השילוט המוביל לבית אורן. לאחר כמה מאות מטרים מחנים את הרכב בחניון משולט היטב המצוי בצדו הדרומי של הכביש.
הערות: הטיול כרוך בטיפוס שעשוי להיות קשה לילדים מתחת לגיל 4. מומלץ להביא פנס.
2
המסלול
אם יגיע הנה חייזר ויבקש לראות בטיול אחד קצר את הכרמל בצורתו הקלאסית, קחו אותו לרכס אצבע. נכון, יש מסלולים יפים יותר באזור הכרמל, אך המסלול הזה מציע בחבילה אחת גם נופים מלוא העין, גם מפגש אינטימי עם חורש צפוף וירוק-עד, וגם התחבאות מהנה בתוך מערה מקסימה. ואולי חשוב לא פחות, הטיול הזה מציע למטיילים לראות כיצד משקם את עצמו הטבע מנזקי השריפה האדירה שהתחוללה כאן בחורף 2010.
המסלול עצמו קל למדי, אך העלייה במעלה הרכס עשויה להיות קשה לילדים (וגם למבוגרים חסרי כושר בסיסי). אז אין מה למהר. עולים לאט, אבל בטוח.
לאחר שמחנים את הרכב, צועדים אל הקצה הדרומי-מזרחי של החניון ועולים על שביל המסומן בסימון שבילים שחור. באזור זה נושקים זה לזה נחל בוסתן ונחל אורן – האחד קטן יחסית והאחר גדול יחסית. אבל כאשר מדובר בנחלי אכזב, הגודל לא ממש קובע. כך או כך, קחו בחשבון שהערוץ יבש רוב הזמן, אבל עדיין מדובר בנוף ירוק ומקסים.
חולפים על פני שער ברזל נושן, ומעט אחריו מופיע מתקן שאיבה. הדרך מתחילה להיות מעט תלולה, אם כי עדיין מדובר בעלייה מתונה. זוהי תחילתו של הטיפוס אל רכס אצבע. סביבכם ים של עצי חורש – בעיקר אלונים ואלות, אבל גם ער אציל ושאר חברים ירוקי-עד. כקילומטר מתחילת ההליכה והגעתם אל הפסגה. כדרכה, היא מופיעה בהפתעה. בין אם התנשפתם ובין אם לא, זה הזמן למנוחה רגועה מול הנוף והטבע הטוטלי.
בפיצול השבילים הקרוב פונים מערבה (ימינה). השביל שלכם עדיין מסומן בשחור, אך באזור זה מצטרף אליו שביל ישראל, המסומן בצבעי כתום, כחול ולבן. אחרי שעוברים חורשה דלילה ויפה של עצי אורן, זוכים לקבל תצפית יפהפייה ועוצרת נשימה. ממול משתרע הים הכחול, ובצדדים השונים - חיפה, עתלית, זכרון יעקב, ארובות תחנת הכוח בחדרה וכל מה שבין לבין. קרוב יותר אליכם, תוכלו להבחין בחווה החקלאית הניסיונית שהקים לפני כ-90 שנה הבוטניקאי ואיש ניל"י, אהרון אהרונסון. תזהו אותה לפי עצי הדקל התמירים המאכלסים את המתחם.
עוד כמה מאות מטרים מערבה על השביל השחור, עם פניות חדות כאלו ואחרות, והגעתם אל אחת המערות הכי יפות בכרמל – מערת אצבע. מאחר ששמות לא נותנים סתם כך, חישבו מדוע זכתה בשמה. תוכלו לעשות זאת רק אחרי שתיכנסו פנימה ותחקרו את שלושת אולמותיה, המחוברים זה לזה במעין פתחים צרים וקצרים. כן, כמעט כמו צורת אצבע (של ענק) בעלת שלושה מפרקים. בשל צורת האצבע הזו, לא מעט אגדות נקשרו במערה ובאופן היווצרותה. בכל מקרה, לכאן יש להיכנס עם פנס בלבד, מאחר שהאפלה רבה, והיא מתעצמת ככל שחודרים עמוק פנימה. וחוץ מזה, בחלק מהמערה יש נטיפים סלע יפים שלא כדאי לפספס.
אחרי שדגמתם כל מטר רבוע במערה היפה הזו, הגיע הזמן לרדת. מדרגות סלע נוחות למדי יורידו אתכם מאזור פתח המערה עד לשביל שיוביל אתכם בחזרה לחניון שבו ממתין הרכב.
חיפה והכרמל מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 4-3 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-7 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית

מלונות 5 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות 4 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות 3 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות בוטיק בחיפה והכרמל

צימרים רומנטיים בחיפה והכרמל

צימרים למשפחות בחיפה והכרמל

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר