נחל כלח מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-2 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 1.8   |   מפת סימון שבילים מספר: 4
בקצרה...
נחל כלח הוא אחד המסלולים המשפחתיים היפים ביותר בכרמל - טיול שתמיד נעים לחזור אליו, בזכות העושר הנופי שהוא מגיש למטיילים בו. במלאת שנה לאסון הכרמל מעודד לראות איך הטבע מחדש את עצמו
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  אפשרות למנגל   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
בכביש מס' 672, כמה מאות מטר מזרחית לאוניברסיטת חיפה, פונים מערבה לפי השלט המוביל לחי בר כרמל. מתעלמים מכביש הגישה לחי בר וממשיכים לעבר חניוני "שוויצריה הקטנה". קצת פחות מ-2 ק"מ על הכביש הצר, ומגיעים אל חניון "מבוא נחל כלח". זוהי נקודת ההתחלה והסיום (ובה גם ניתן לערוך פיקניק מושקע לקינוח).
2
המסלול

גם אם חשבתם שאתם מכירים לעומק כל פינה בכרמל, וגם אם חשבתם שהוא לא יוכל עוד לספק לכם מראות חדשים – מגיע מסלול בדמותו של נחל כלח ומוכיח שאפשר גם אחרת. זהו מסלול נהדר שיוצר סטנדרט חדש של טיולים משפחתיים באזור, במיוחד בעונת החורף והאביב.
אבל זהו גם מסלול שמייצר דרמה, דרמה טבעית. כי בעת שתצעדו בחלקו הראשון, תהיו עדים לתוצאות השריפה האדירה שהתחוללה בכרמל בדצמבר 2010. והתוצאות האלו כוללות טרגדיה, אבל גם אופטימיות, בדמות התחדשות טבעית הנערכת אט-אט.
נחל כלח הוא נחל אכזב העושה את דרכו מאזור צומת דמון, מתחתר בסלע לכיוון דרום-מערב, ונשפך אל נחל גלים, לא הרחק מהרכס שעליו נטועה אוניברסיטת חיפה. הקטע שבו תצעדו היום הוא "המיטב של כלח". ממש כך.
מרחבת החנייה הגדולה, המעוטרת בפינות פיקניק מוצלות, צועדים אל הפינה הדרום-מערבית של החניון. מוצאים בקלות את סימון השבילים האדום, ופוגשים מיד בטבע במלוא אונו. ככל שמתקדמים בהליכה, כך מתעבה החורש שלצדכם, אבל במרחק ניכרים שרידי השריפה הגדולה. בכל מקרה, הציוויליזציה נשכחת מיד מאחור, וזהו אחד מסודות קסמו של המסלול הזה.
לאחר כמה מאות מטרים פוגשים בשער ברזל שלצדו מה שנראה כשרידים חלודים של גדר. זהו שריד לתחילתו של פיתוח שנועד לשמש אזור רבייה של יחמורים ואיילים, אך התוכנית מעולם לא מומשה (אגב, אם אתם רוצים לראות יחמורים ואיילים, קפצו לפני או אחרי הטיול לשמורת חי בר כרמל הסמוכה, שם נערכות מדי פעם הדרכות בנושא השבת בעלי חיים לטבע).
השביל נמתח במגמת ירידה קלילה, ובתוך זמן לא רב מופיע תחתיכם תהום אדירה. זהו ערוץ נחל גלים העמוק, הסכור במצוקים רמים ומיוערים – נוף דרמטי שדורש שימוש מסיבי במצלמה. שווה לעצור כאן, לצד עץ אלון מזדמן או על סלע גדול, ופשוט לבהות. השביל הצר שלכם נע בין תהום לחורש, ומוביל אתכם בבטחה אל עבר עיקול חד מזרחה (שמאלה). בפיצול הקרוב פנו לכיוון צפון-מזרח (שמאלה). כעת אתם צועדים על השביל הירוק, אל עבר ממלכה סבוכה ואפלולית של חורש ים תיכוני המאכלס עצי אלון, קטלב ואשחר. בחורף ובתחילת האביב יפה פה יותר מבכל זמן אחר.
כדי להמשיך לנוע במעלה השביל, תידרשו לעשות שימוש בידיים, ולהיאחז בשורשי עצים ובסלעים. זה קל, מהנה, והרפתקני במידה הנכונה. עוד כ-250 מטר של טיפוס נינוח, ומגיעים אל גדר ברזל. זה הזמן לפנות ימינה, לנטוש באופן זמני את השביל הירוק, ולהתמסר לשביל המסומן בשני פסים לבנים מקבילים (קל לפספס את הנקודה הזו, לכן שימו לב היטב לדרך). הדרך המסתורית הזאת תוביל אתכם אל פלא גיאולוגי: צניר מופלא. במה מדובר? בתצורה סלעית שצורתו מצינור חצוי. הוא משופע באופן שיגרום לכם לשמור על שיווי משקל עדין – מה שיוצר תוצאות די משעשעות. עם זאת, נהגו כאן במשנה זהירות, במיוחד אם אתם עם ילדים. זוהי נקודת הפסקה אולטימטיבית: אפשר לתפוס פינה סודית, להביט אל החורש הצפוף ואל הנוף המרוחק יותר, של מרחבי הכרמל.
אחרי שעה ארוכה של שהות בלב הצניר (והבטחה לילדים שתחזרו לכאן שוב בקרוב), חוזרים לפיצול האחרון שבו פניתם, ועולים שוב במעלה השביל המסומן ירוק. מטפסים בו כמה דקות, ומגיעים שוב לחניון שבו השארתם את הרכב.

חיפה והכרמל מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 4-3 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-7 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית

מלונות 5 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות 4 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות 3 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות בוטיק בחיפה והכרמל

צימרים רומנטיים בחיפה והכרמל

צימרים למשפחות בחיפה והכרמל

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר