נחל משושים מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-1.5 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 2   |   מפת סימון שבילים מספר: 1
בקצרה...
בזכות המים, הגיאולוגיה והתחושה של סוף העולם: טיול אל נחל משושים, אחד האתרים הקלאסיים בגולן, שזכה למעמד מיוחד בקרב המטיילים.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רטוב   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים על כביש מס' 888 בגולן. כ-2.3 ק"מ מדרום לצומת בית המכס פונים לפי השילוט מזרחה, אל כביש צר המוביל אל שערי שמורת הטבע נחל משושים.
הערות: המסלול מתאים לילדים מגיל 5. בשונה מבעבר, מאחר שהמקום מוגדר שמורת טבע, הכניסה לחלק זה של הנחל כרוכה בתשלום. האתר פתוח למבקרים בשעות 17:00-8:00 (בחורף עד 16:00 ובימי שישי וערבי חג עד 15:00).
2
המסלול
נכון, הטיול בנחל משושים, הנחל הארוך ביותר בגולן, מתאים לכל עונה, אך קחו בחשבון שבעונות הקרות לא תוכלו לטבול בבריכת המשושים – עניין שנחשב כשיאו של הטיול. אבל גם החורף מיטיב עם המסלול היפה, והופך אותו לדרמטי ופראי יותר. למעשה, גם אם ביקרתם כאן בקיץ, שווה לדגום את נחל משושים בחורף, בשביל האווירה.
נחל משושים, הנמתח לאורך של כ-35 ק"מ, מסיים את דרכו בשפך הזאכי שבכנרת (יעד טיול פופולרי בפני עצמו), ובדרך לשם הוא אוסף את מימיהם של עשרות מעיינות שונים. אך הנחל הזה מפורסם לא בגלל אורכו המרשים (יחסית לחבל ארץ זה) אלא בזכות בריכת המשושים. נגיע אליה בהמשך.
לפני שמתחילים בטיול ה"רשמי", כדאי לדעת שבשנת 2010 הוכשר בשמורה שביל טיול חדש, קל ומעגלי שיפגיש אתכם עם דולמן אדיר ממדים שנחשף כאן. דולמן הוא סוג של מצבה קדומה, שנבנה על ידי המקומיים בתחילת האלף השני לפני הספירה (תקופת הברונזה התיכונה). משמעות השם בשפה הברטונית היא "שולחן אבן", וברחבי הגולן יש לא מעט כאלו. מעבר למפגש עמו, חולף השביל, שאורכו בסך הכל כ-700 מטר, בכמה נקודות תצפיות נהדרות, רובן לכיוון מזרח. בחורף ובאביב משגשגות באזור השביל פריחות של חלבלובים, רקפות, כלניות ושקדיות. הדולמן הזה וגם תצפיות הנוף יהיו פתיח נפלא לטיול שלכם.
חוזרים לנקודת ההתחלה ומתחילים לרדת צפונה, לפי המפה ודפדפת ההסבר שקיבלתם בכניסה לשמורה. שביל המסומן בסימון שחור יביא אתכם בבטחה (אך עם פיתולים לרוב) אל היעד הנכסף: בריכת המשושים. בעונה הנכונה, גם בעת ההליכה על השביל תפגשו בפריחות עזות, הן של רקפות וכלניות, והן של צמחים עשבוניים שצובעים את הרקע בצהוב. אם פגשתם גם בחפירות בלתי מוסברות בקרקע, דעו שמדובר בתעלולים של חזירי בר מקומיים, שמחפשים מזון מן הצומח. לראות אותם קשה, מאחר שהם אינם נוהגים לשוטט לצד בני אדם.
לאחר שחוצים דרך פטרולים נושנה, מתחלף הסימון לאדום. עוד אתם הולכים (צפונה ולאחר מכן מזרחה), וכבר נשמעים קולות רמים של מי המפל והנחל. כעת מגיעים למסעף שבילים. השביל האדום מוביל במהירות אל בריכת המשושים, אבל אם הגעתם עד כאן, קחו לכם עוד כמה דקות טובות בטבע והאריכו מעט את המסלול. פנו צפונה (שמאלה) לשביל המסומן בכחול. הוא פשוט עושה עיקוף חינני ומגיע לבריכה בדרך יפה יותר. עם זאת, הוא דורש מעבר מעל הנחל בעזרת יתדות ברזל. זה אתגרי יותר, לכן ההחלטה בידיכם.
כך או אחרת, בסופו של דבר תגיעו לבריכת המשושים. זוהי בריכה טבעית שאת מימיה היא מקבלת ממפל סמוך, נמוך אך חביב. המשושים עצמם הם תוצר של פעילות געשית קדומה – עמודי בזלת בהירים ורבי צלעות שגובהם מגיע למטרים אחדים. כיצד הם נוצרו? לבה שפרצה ממעמקי האדמה לפני עידן ועידנים התקררה מהר למדי בחלקה החיצוני, בעוד שחלקה הפנימי נותר לוהט, רוגש ורוחש. כך נוצרו סדקים וקרעים, שיצרו את האלמנטים המפוסלים הניבטים כעת אליכם, מיליוני שנים לאחר שנוצרו. אגב, מעניין לדעת כי ככל שהקירור מהיר יותר, כך נוצרים עמודים קטנים יותר (ויש לכך דוגמאות נוספות בעולם).
משושים או לא משושים, היכנסו פנימה (בזהירות. הקפיצה אסורה ומסוכנת), והתמסרו למים הקרים, אם בלב הבריכה, אם לצד קיר המשושים האמנותי ואם תחת מימי המפל הניתכים בעוז. הבריכה גדולה יחסית (קוטרה יותר מ-20 מטר), אז יש מקום לכולם.
את הדרך חזרה עשו באופן הקצר יותר, דרך השביל האדום שעמו הגעתם. עניין של כחצי שעה – וחזרתם (מתנשפים מעט) לשער השמורה.
רמת הגולן מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3-2 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 5-3 שעות
דרגת קושי: בינונית-קשה

מלונות 4 כוכבים ברמת הגולן

צימרים יוקרתיים ברמת הגולן

צימרים רומנטיים ברמת הגולן

צימרים רומנטיים ברמת הגולן

צימרים למשפחות ברמת הגולן

וילות ברמת הגולן

חדרי אירוח בקיבוצים ברמת הגולן

אכסניות וביה"ס שדה ברמת הגולן

תחת כיפת השמיים ברמת הגולן

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר