טיול אופניים אל דרך נוף כרמל ומנזר מוחרקה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רכוב   |   משך הטיול: כ- 4-3 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 22   |   מפת סימון שבילים מספר: 4
בקצרה...
דיווש בדרך נוף שאכן ראויה לשמה, עם מנזר מעט קודר ושפע של חורשים ירוקי-עד שמקשטים את הטיול כולו.
מאפייני הטיול:   ●  אפשרות למנגל   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
ממחלף אליקים שעל כביש מס' 70 עולים על כביש מס' 672 (ניתן להגיע אליו גם מכיוון חיפה). נכנסים לדליית אל-כרמל ומחפשים פנייה משולטת מזרחה (ימינה) לכיוון מנזר קרן כרמל (מוחרקה). החנייה שליד המנזר היא נקודת המוצא והסיום של הטיול.
הערות: יש להצטייד בקסדה, משאבה, פנימיות להחלפה, כלים לתיקון נקרים והרבה מים לשתייה.
2
המסלול
קצת מוזר למצוא על רכס הכרמל הענקי דרך הקרויה באופן רשמי "דרך נוף". למה? כי כמעט כל דרך בכרמל, בעיקר בחלקיו הגבוהים יותר, היא למעשה דרך נוף. זה סוד הקסם של הכרמל. אבל בלי ציניות – הנופים שלצדם תרכבו היום באמת מעוררי התפעלות. הוסיפו לכך את העובדה שתמיד ירוק כאן, ובמיוחד באזור זה, שלא נפגע בשריפה הנוראית שהשתוללה על הכרמל בסוף 2010.
אזור זה של הכרמל, בקרבת היישוב הדרוזי עוספייא, נחשב גבוה במיוחד, ובו אף מצויה הנקודה הגבוהה בכרמל (כ-560 מטר מעל פני הים). וגובה משמעו נוף. הרבה נוף. אבל לפני הנוף – קצת קדוּשה וסיפורים מן העבר. במילים אחרות, לפני שאתם מתחילים להזיע, היכנסו לביקור במנזר מוחרקה שלצדו החנתם את הרכב.
"מוחרקה" משמעו "מקום השריפה". לפי המסורת, במקום זה לחם אליהו הנביא בנביאי הבעל. ידו היתה על העליונה לא רק בשל כוחו וזעמו, אלא בזכות העובדה שלהבות אש שירדו מן השמים באו לעזרתו ושרפו את יריביו המרים. אין לכם דמיון עשיר? היכנסו לחצר המטופחת של המנזר ופגשו את הפסל המפורסם – אליהו הנביא, מבהיק בלובנו, מחזיק ביד אחת חרב שלופה, ועם רגלו דורך על ראשו של אויב מזדמן. כמה זעם יש בפסל הזה.
אחת מנקודת החובה במנזר היא גג התצפית, שממנו נראים היטב הגליל, העמקים, הכרמל עצמו ואפילו החרמון, אם נפלתם על יום בהיר במיוחד. ואחרי כל ההקדמות – כעת עולים על האופניים, רוכבים על כביש האספלט הצר בחזרה לכיוון דליית, ולאחר כ-1.2 ק"מ פונים צפונה (ימינה), אל דרך לא סלולה, אך נוחה ורחבה.
הרכיבה בשלב זה נערכת לצד סימון שבילים כחול. הנוף כולו ירוק, גם בימי הקיץ הלוהטים. כל הירוק הזה נובע מטבעו של החורש ים תיכוני המאפיין את הכרמל, כאשר הנציגים הבולטים כאן הם אלון מצוי, חרוב מצוי ואורן ירושלים.
ממשיכים כל הזמן צפונה על הכחול, ונכנסים אל היישוב הדרוזי עוספייא. אם זמנכם בידיכם, תוכלו לסטות מעט מהדרך ולהתפנק על מה שמציעים בחנויות ובמסעדות. מצד שני, תוכלו לעשות זאת בנוחות רבה לאחר הטיול, כאשר תהיו ממונעים וניידים יותר.
הסימון הכחול יוביל אתכם צפונה ביישוב, עד שתגיעו לכיכר שתביא אתכם אל מעיין הכפר (עין אל-בלד). כדי לא להתבלבל, לא מספיק להישאר על הסימון הכחול, אלא גם לשאול עוברים ושבים. כולם יודעים היכן מצוי המעיין. מנוחה קצרה לצדו, וממשיכים, כעת על שביל בסימון אדום. המגמה כעת היא לכיוון צפון-מערב. והשביל יוציא אתכם מהיישוב, ובתוך זמן קצר אתם כבר על אחת מגדותיו של נחל יגור. זוהי רק טעימה קטנה מהנחל. לא ממשיכים איתו, אלא חוברים לדרך נוף כרמל, שמופיעה כ-7.5 ק"מ מתחילת הרכיבה. פונים בה לכיוון צפון-מזרח (ימינה), בדרך שסימונה ירוק.
הנוף נפתח, ומספק מבטים נהדרים לכל עבר, במיוחד מזרחה, אל אזור העמקים. מאחר שדרך הנוף מיועדת גם לכלי רכב (בעלי יכולת עבירות טובה), מדובר בדרך רחבה יחסית. עם זאת, יש לרכוב בזהירות, כדי להימנע ממפגש קרוב מדי עם ג'יפ אקראי.
רוכבים לכיוון דרום עם הדרך שלכם. חוצים את ואדי חוסיפה, מתעקלים מעט, וממשיכים דרומה, כעת עם הסימון השחור. יש פה עליות לא קשות, וגם ירידות קטנות ומהנות. יופי של דרך.
לאחר כ-16 ק"מ מההתחלה הדרך מתעקלת מזרחה, ולאחר כ-2.5 ק"מ פונים לכיוון דרום-מערב בכביש שיוביל אתכם עד לנקודת ההתחלה – מנזר המוחרקה.
חיפה והכרמל מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-7 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 10-7 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית

מלונות 5 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות 4 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות 3 כוכבים בחיפה והכרמל

מלונות בוטיק בחיפה והכרמל

צימרים רומנטיים בחיפה והכרמל

צימרים למשפחות בחיפה והכרמל

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר