יער אודם והג'ובה הגדולה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 2-1 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 2   |   מפת סימון שבילים מספר: 1
בקצרה...
טיול קצר (רוצים להגדיל? יש אופציה) אל מרחביו סחופי הרוחות של יער אודם, שבמרכזו פעור מכתש מסתורי וקצת מפחיד.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים על כביש מס' 978 (ניתן להגיע אליו מכביש מס' 98) וכ-250 מטר מצפון לכביש הגישה המוביל אל מושב אודם, מחנים לצד הדרך, בצד המערבי של הכביש, ליד שלט המפנה לג'ובה הגדולה.
2
המסלול
נכון, על פניו, יער אודם מתאים לטיול בכל ימות השנה. אבל דווקא בזמן שהכי לא נראה נורמלי לטייל ברגל בגולן – בשיא החורף – זהו הזמן הכי מיוחד לטייל ביער הזה. ואם יהיה לכם מזל, גם שלג יעטר את המרחבים הנהדרים, סחופי הרוחות, המאפיינים אותו. ואם לא יהיה שלג, יהיה ערפל סמיך. ממש כמו בסרטים אפלים. בקיצור, יער אודם הוא יער שמרגיש מבודד, נטול הקשר, והוא מספק תחושה של ניתוק (מבורך). עם זאת, גם השלכת הסתווית ופריחות האביב עושות טוב ליער הזה.
היער הוא חלק משמורת יער אודם, והוא שריד זעיר מיער ענקי שכיסה חלקים נרחבים מרמת הגולן עד סוף המאה ה-19. כמו במקרים רבים, רוב העצים נכרתו לצורכי האדם. יער אודם מאכלס המון עצי אלון, בעיקר אלון התולע. לצדם תפגשו עצי אלה ארצישראלית, ליבנה רפואי, עוזרר חד גלעיני ועוד. היער מאכלס גם יצורים יותר ניידים מעצים: עדרי פרות הרועות בניחותא. עוד ועוד פרות, שאין מצב שלא תפגשו אותן. אגב, יש פה גם כל מיני טחבים וגם פטריות בעלות שמות מוזרים: אמנית המוות, גושית נאכלת וליבדית פלומתית. ממש כך.
אחרי שהפכנו להיות מומחים ליער המקומי, מתחילים ללכת לכיוון מערב, על השביל המסומן בשחור. לעתים קל לפספס את הסימון, לכן הקפידו היטב שלא לרדת מהשביל. עוד לא התחלתם ללכת (מה שאומר טיול מצוין לבעלי פתיח קצר), וכבר הגעתם אל היעד שלכם: הג'ובה הגדולה. יש פה 23 ג'ובות, וזו הגדולה ביותר. במה בעצם מדובר? זהו מכתש אדיר ממדים, שקוטרו כ-250 מטר ועומקו כ-60 מטר. בשל העצים הרבים הגדלים על מורדותיו, הוא נראה מפחיד ומסתורי עוד יותר. המכתש הזה נוצר כתוצאה של פעילות געשית קדומה: גז שפרץ ממעבה האדמה. כפי שקורה לעתים בתחום הגיאולוגיה - זו רק גרסה אחת להסבר. אנחנו העדפנו את ההסבר לפיו זהו אתר נחיתה קדום של חייזרים.
זהו מקום נהדר לפיקניק מושקע שנמשך חצי יום. אפשר ורצוי להקיף את הג'ובה מכל עבריה, לחקור אותה היטב מכל עבר. אם אתם עם ילדים, הם יזכרו את הטיול הזה לעוד זמן רב.
מכאן, אחרי הטיול הקצרצר, אפשר לחזור לרכב ולציוויליזציה, אבל אם אתם כבר כאן, מומלץ להוסיף עוד אתר קרוב: הר אודם. כדי לעשות זאת, נוסעים על כביש מס' 978 צפונה, אל צומת יער אודם. פונים דרומה (ימינה) לכביש מס' 98, נוסעים עליו כ-1.4 ק"מ, ובעיקול גדול מחפשים את השילוט המפנה להר. בנקודה זו מחנים.
מהחנייה צועדים לכיוון דרום-מערב על שביל המסומן בכחול, אל תל אל-קסעה, שכמו רבים כמותו בגולן – הוא תל געשי רדום (למזלנו). צועדים ליד מקבצים יפים של עצי תפוח, ולאחר כ-900 מטר על השביל הכחול חוברים לשביל אדום. לאחר כקילומטר מגיעים אל הר אודם, שגובהו כ-1,187 מטר מעל פני הים. מה שאומר ים של תצפיות לכל עבר. אגב, באזור זה צומחים כמה חברים ייחודיים, בהם רקפת יוונית, כרכומים, אירוסים הלבנון ושיחי עצבונית החורש (מומלץ להצטייד מראש במגדיר צמחים). אחרי כל אוויר הפסגות הזה (הקפוא בחורף), חוזרים לרכב באותה הדרך.
רמת הגולן מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3-1.5 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3-2 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 4 כוכבים ברמת הגולן

צימרים יוקרתיים ברמת הגולן

צימרים רומנטיים ברמת הגולן

צימרים רומנטיים ברמת הגולן

צימרים למשפחות ברמת הגולן

וילות ברמת הגולן

חדרי אירוח בקיבוצים ברמת הגולן

אכסניות וביה"ס שדה ברמת הגולן

תחת כיפת השמיים ברמת הגולן

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר