סיור בעיר העתיקה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: ממונע   |   משך הטיול: כ- 8 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות
בקצרה...
סיור מרתק באווירה מיוחדת בין האתרים הקדושים בעיר העתיקה והר הבית.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול עירוני   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הביקור בכנסייה הקתולית גת שמנים הוא אחד משיאי החוויה הדתית של המאמין הנוצרי. למקום זה ירד ישו אחרי הסעודה האחרונה. כאן גם נתפס ישו והובא בפני הכהן הגדול. בכניסה למתחם יש גן של עצי זית עתיקים המובילים למבנה יפה בעל 12 כיפות המייצגות את 12 השליחים. הכיפות מעוטרות סמלים שונים המתייחסות לשתים-עשרה המדינות שנטלו חלק בבניית הכנסייה. ליד הקיר המזרחי מצוי סלע שעליו, על פי המסורת, ישב ישו בעת שהתבודד. הסלע מוקף בשבכת ברזל מעוצבת בדגם כתר הקוצים. בעת חפירת היסודות, התגלו שרידי כנסייה קדומה מהתקופה הביזנטית, והכנסייה נבנתה בהתאם לתוואי הכנסייה הזאת, כולל עיטורי רצפת הפסיפס הססגוניים. ברצפת הכנסייה מצויים חלונות זכוכית המכסים על רצפת הפסיפס הביזנטית הקדומה.
 

הצג פרטים נוספים
2
כנסיית מריה מגדלנה בהר הזיתים בירושלים מוקדשת לתלמידתו הנאמנה של ישו, שכונתה "שליחת השליחים". ככזו, היא זכתה לכנסייה רבת רושם, הנראית למרחוק ונחשבת אחת היפות בירושלים. את כנסיית מריה מגדלנה בנו הרוסים בסוף המאה ה-19, והיא ידועה בעיקר בזכות כיפותיה המצופות בזהב, שצורתן כצורת בצלים ענקיים (זו גם הסיבה שרבים מכנים אותה "כנסיית הבצלים").
אך היוקרה של החוץ מתחלפת במראה צנוע למדי בעת שנכנסים פנימה, אל חלליה הפנימיים. יש בה חצר מטופחת, ציורי קיר יפים, פרטי ריהוט מועטים ואיקונות שונות – כמיטב המסורת הרוסית. במתחם הכנסייתי הגדול פועל גם מנזר, שנוסף לו מאוחר יותר. המקום שוקק תיירים וצליינים, אך שעות הביקור מצומצמות למדי.
הגעה לכנסיית מריה מגדלה: ממוקמת על פסגת הר הזיתים, כ-200 מטר מדרום-מזרח לגשר שער האריות (סמוך לכנסיית דומינוס פלביט).
הצג פרטים נוספים
3
שער האריות, השוכן במזרחה של החומה המקיפה את העיר העתיקה, זכה לשמו בזכות זוג אריות שדמויותיהם חקוקות בצדיו. שער האריות הוקם בשנת 1539 והיה חלק מהמיזם העות'מאני להקמת החומה כולה. עם זאת, האריות עצמם מסמלים ימים קדומים יותר, בעת שהאריה היה סמלו של הסולטן הממלוכי האכזרי בייברס שפעל במאה ה-13. חלק מהחוקרים טוענים כי דמויות האריות נקבעו בשער לאחר שנשלפו ממבנה ממלוכי סמוך. המסורת מספרת כי אריות הופיעו בחלומותיו של סולימן הראשון, בונה החומה. הם רמזו לו כי עליו למגן היטב את ירושלים בחומה, וכך אכן עשה. הנוצרים מכנים את המקום "שער סטפנוס", והוא מוביל אל הרובע המוסלמי. משער האריות, אגב, פרצו כוחות צה"ל אל העיר בעת מלחמת ששת הימים. 
4
שער האשפות, המצוי בדרומה של חומת העיר העתיקה, לא הרחק מהכותל המערבי, נבנה על ידי השליט העות'מאני סולימן הראשון. צירוף המילים "שער האשפות" מופיע בספר נחמיה, בהקשר של שער בחומת העיר מימי שיבת ציון - אירוע רב-משמעות שהחל בשנת 538 לפני הספירה. אין יודעים מהי הסיבה שכך נקרא השער אך יש הסבורים כי מכאן הוצאה האשפה מבית המקדש היהודי. בתחילה היה שער האשפות מעבר צר שיועד בכל פעם לאדם אחד, ורוב הזמן אף היה סגור. בהמשך הורחב שער האשפות ופותח על ידי העות'מאנים עצמם, ומאוחר יותר על ידי הירדנים, בימי שלטונם, וכן על ידי עיריית ירושלים. משער האשפות יש גישה נוחה לרובע היהודי, לכותל המערבי ולמנהרות הכותל.
 
5
מרכז דוידסון בירושלים, שהוא חלק בלתי נפרד מהגן הארכיאולוגי, הוא פנינה שטומנת בחובה חוויה היסטורית מיוחדת במינה, המשולבת באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. מרכז חדיש זה נועד למעשה להמחיש את ימי העבר של העיר בפני המבקרים באופן מלהיב וידידותי. מרכז דוידסון מכיל כמה גלריות מוארות בקפידה ששיטוט בהן מדמה סיור הדרגתי ומלא קסם בזמן. והכל גדוש בממצאים מן העבר, דגמי מבנים, מודל וירטואלי ואינטראקטיבי של הר הבית בתקופת בית שני הנחשב אחד המתוחכמים מסוגו, ועוד. כמו כן, מוקרנים באתר סרטונים על תולדות החפירות הארכיאולוגיות בעיר רבת הרבדים הזו. כמובן, אם אתם כבר כאן, אל תוותרו על שיטוט מחוץ למבנה, ברחבי הגן הארכיאולוגי הנאה, המצוי לצד החומה הדרומית של העיר העתיקה.
 
הצג פרטים נוספים
6

כיפת הסלע שבהר הבית בירושלים, הידועה גם בשם כיפת הזהב, היא המבנה המוסלמי העתיק בעולם שנותר במתכונתו המקורית. הוא נחשבת מופת אדריכלי ואמנותי, מן היפים בעולם, ואבן יסוד בתולדות האמנות והאדריכלות האסלאמיים. כיפת הסלע חשובה למסורת המוסלמית שכן היא מציינת את המקום שממנו עלה מוחמד לשמים, ממנו הושתת העולם, וממנו הוא שואב את כוח קיומו. מבנה כיפת הסלע נחשב מההדורים ובמזרח התיכון, וזהב הכיפה מנצנץ למרחקים. קירות המבנה החיצוניים מעוטרים בלוחות שיש מגוונים וחלקם העליון מצופה בקרמיקה ארמנית תכלכלה, שנוצרה בידי אמנים מקומיים. הכיפה עצמה מצופה בכ-150 קילוגרמים של זהב טהור.

 

שעות פתיחה: בשעון קיץ , א' - ה'   7:30 - 10:30, 13:30 - 14:30
בשעון חורף, א' - ה'  7:30 - 10:30, 12:30 - 13:30

 

7
הכותל המערבי הוא האתר המתויר ביותר בישראל וזאת בשל חשיבותו הדתית הרבה. בשלהי תקופת בית שני, בשנת 20 לפנה''ס, החל המלך הורדוס בבנייה מחודשת של מתחם בית המקדש. הוא החליט להרחיב את רחבת הר הבית, כדי שתוכל להכיל את מאות אלפי העולים לרגל. לצורך כך בנה ארבעה קירות תמך ענקיים מסביב לסלע היסוד של הר המורייה, וביניהם מערכת כיפות וחללים תת-קרקעיים שיהיו התשתית לרחבה. הכותל היה קיר התמך המערבי של הר הבית, וגם חלק מהחומה שהקיפה את המתחם המקודש. עם חורבן בית המקדש בימי הרומאים הופלו גם רבים מנדבכיו העליונים של הכותל, והוא הפך למוקד עלייה לרגל אשר מנציח את הקשר הקדוש בין העם לדתו. ב-40 השנים האחרונות הורחבה ושוקמה רחבת הכותל לנוחיותם של רבבות המתפללים והמבקרים במקום. החפירות הארכיאולוגיות במקום חודשו, והיום רחבת הכותל היא מעין בית כנסת ענקי תחת כיפת השמים, שהמבקרים בו באים להתפלל ולטמון בין האבנים פתק עם בקשות לאלוהים.
8
מנהרות הכותל הן מערכת של מנהרות, דלתות ומעברים תת-קרקעיים מלאכותיים בעיר העתיקה ירושלים, העוברות מתחת לבתי הרובע המוסלמי, ולמעשה מהוות את המשכו של הכותל המערבי. כדי לגלות לעין את המשך הכותל הנעלם חפרו וחשפו החוקרים את הכותל לכל אורכו, ובשנת 1996 נפתח מוצא המנהרה אל רחוב ויה דולורוזה שברובע המוסלמי. במנהרות הכותל ניתן לראות את נדבכי הענק של הכותל המערבי, פרי תכנונו של הורדוס, אשר באחת מהן שקועה אבן אדירה שמשקלה לא פחות מ-570 טונות. במנהרות הכותל עוברים המבקרים מתחת לבתי העיר העתיקה, ופוגשים בחלקי הכותל הסמויים מן העין: רחוב שהשתמר בשלמותו מימי בית שני, מנהרה מימי החשמונאים, שרידי בית כנסת בן אלף שנה ועוד. עצם ההליכה מתחת לאדמה והקרבה לשרידי בית המקדש מעורר יראת כבוד אדירה. מנהרות הקבר אף עוברות בסמיכות לאבן השתייה, שעליה עמד ארון הברית וממנה, על פי האמונה היהודית, הושתת העולם.
 
שעות פתיחה: א' - ה' 7:00  עד הערב ( עפ"י הזמנות לביקורים )
ו' וערבי חג 8:00 - 12:00
הצג פרטים נוספים
ירושלים מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: ממונע
משך הטיול: כ- 6 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בירושלים

מלונות 4 כוכבים בירושלים

מלונות 3 כוכבים בירושלים

צימרים רומנטיים בירושלים

צימרים למשפחות בירושלים

חדרי אירוח בקיבוצים בירושלים

אכסניות וביה"ס שדה בירושלים

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר