בין כמה פניני ארכיטקטורה של ירושלים מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות
בקצרה...
סיור שכולל תצפיות, היסטוריה ואווירה ירושלמית נפלאה בין כמה מהמבנים היפים של ירושלים, ביניהם מלון המלך דוד המפואר שאירח מלכים ונשיאים רבים, בית ימק"א המרשים, מושבת משכנות שאננים הציורית ועוד.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רומנטי  ●  טיול עירוני   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
נשיאים, מלכים, בעלי הון ומפורסמים רבים עשו את לילותיהם במלון המלך דוד, הידוע בעולם כולו. לצד הפאר הקוסמופוליטי המאפיין אותו, חלליו הציבוריים מציגים לראווה עיצוב מרהיב הכולל מוטיבים יהודיים קלאסיים. כך למשל, מגן דוד, פירות תנ"כיים (רימונים וגפנים) ועוד. ראשיתו של המלון הוותיק הצופה אל עבר חומות ירושלים העתיקה, בימי המנדט הבריטי. מלון המלך דוד נפתח בחורף 1930, ויצר סטנדרט אירוח מסוג אחר. כך למשל, חלק מהמזון שהוגש בו הובא ברכבת היישר מקהיר, המלצרים היו סודאניים ואנשי ההנהלה שלו הגיעו משוויץ. בחודש יולי 1947 פוצצו אנשי האצ"ל את אגפו הדרומי של המלון, שבו שהו באותה עת פקידים בריטיים.
2
ברחוב המלך דוד, מול מלון המלך דוד, מתנשא מגדל מרשים שבראשו פעמונים. המגדל הוא חלק בלתי נפרד מהסניף המקומי של הארגון האמריקאי ימק"א - (YMCA איגוד הצעירים הנוצרים), המשמש מרכז תרבות וספורט. מבנה ימק"א עצמו, שנחנך בשנת 1933, מסקרן מבחינה אדריכלית, ומהמגדל עצמו ניתן לקבל תצפית עוצרת נשימה של העיר העתיקה הניבטת במזרח. רבים טוענים כי זהו סניף ימק"א היפה ביותר בעולם מבחינה אדריכלית. משולבים בו מוטיבים מהנצרות, היהדות והאסלאם, כחלק מתפיסת העולם של קירוב לבבות ואחווה בין הדתות. המבנה תוכנן על ידי ארתור לואיס הרמון, שהיה מעורב אף בתכנון בניין האמפייר סטייט בניו יורק.
הצג פרטים נוספים
3
אחד הסמלים המובהקים של מערבה של העיר ירושלים מגיע בדמות טחנת רוח, המקבלת את פני הנכנסים לשכונת ימין משה. טחנה מרשימה זו, שהמבנה העגול שלה עשוי אבנים מסותתות וראשה כיפת מתכת, מתנשאת לגובה של כ-18 מטר. היא נבנתה בשנת 1858 תחת ניצוחו של הנדבן משה מונטיפיורי, שפעל רבות למען יציאתם של יהודי העיר העתיקה אל מחוץ לחומות. תפקידה של טחנת הרוח היה להפיק קמח, ואגב כך לספק פרנסה לאותם יהודים. טחנת הרוח ימין משה פעלה כשני עשורים בלבד, וסבלה מבעיות שונות, כמו מיכון מורכב ורגיש מדי, תכנון שאינו מתחשב דיו בכיווני הרוחות ועוד. היא שופצה בראשית שנות השמונים של המאה שעברה ויש בה מוזיאון המגולל את קורותיו של מונטיפיורי. לצדה מצוי מבנה שבו שחזור של מרכבתו של הנדבן. מכאן ניתן לזכות בתצפית יפה אל גיא בן הינום ואל חומות ירושלים.
 
הצג פרטים נוספים
4

משכנות שאננים, שיועדה לשיכונם של עניי ירושלים, נוסדה בשנת 1860 והייתה לשכונה הראשונה מחוץ לחומות. משה מונטיפיורי בנה את משכנות שאננים כמענה למצוקתם של תושבי העיר העתיקה. מלבד בתי המגורים נבנו במשכנות שאננים שני בתי כנסת, בית מרחץ, בור מים גדול, מקווה ותנור לאפייה. ממערב למשכנות שאננים, מצויה עדיין טחנת הקמח, גם היא חלק מאותו פרויקט, אשר מטרתה הייתה אספקת פרנסה לתושבי השכונה החדשה. כיום, בתוך מבנה הטחנה נמצא מוזיאון קטן המספר פועלו של משה מונטיפיורי, ובצדה מוצגת מאחורי זכוכית מרכבתו המשוחזרת של מונטיפיורי.

5
אל הכנסייה הסקוטית (כנסיית סנט אנדרוז), הסמוכה לגן הפעמון המטופח, מגיעים לא רק בשל המבנה המיוחד שלה אלא גם בזכות הנוף שהיא מספקת לעבר הר ציון והעיר העתיקה. היא נבנתה בשנות העשרים של המאה הקודמת וכללה, בין השאר, אולם תפילה מרשים שבו לוחות הנצחה לזכרם של חיילים סקוטיים ששירתו בצבא הבריטי ונפלו בעת כיבוש ארץ-ישראל במהלך מלחמת העולם הראשונה. חיצוניותה משלבת מוטיבים מערביים ומזרחיים והיא בנויה מאבן קירטון בגוון צהבהב, המשווה לה גוון עתיק (גם בזכות העובדה שעל אבן זו משגשגות חזזיות). במקום פועל בית הארחה חביב וגם בית קפה. רחוב דוד רמז 1.
ירושלים מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: ממונע
משך הטיול: כ- 8 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: ממונע
משך הטיול: כ- 6 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בירושלים

מלונות 4 כוכבים בירושלים

מלונות 3 כוכבים בירושלים

צימרים רומנטיים בירושלים

צימרים למשפחות בירושלים

חדרי אירוח בקיבוצים בירושלים

אכסניות וביה"ס שדה בירושלים

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר