מהמושבה האמריקאית לשדרות רוטשילד מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות
בקצרה...
טיול שסוקר את תולדותיה של תל אביב, ועובר בין תחנות מעניינות מראשית היישוב באזור, מהמושבה האמריקאית ומתחם התחנה ועד נווה צדק והעיר הלבנה.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רומנטי  ●  טיול עירוני   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הבית שבו שוכן כיום בית הידידות של מדינת מיין הוקם תחילה כאחד מהבתים של מקימי המושבה האמריקאית שנוסדה על ידי מתיישבים משיחיים סמוך ליפו בשנת 1866. מאוחר יותר נרכש המבנה על ידי משפחת פרנק הטמפלרית, ולאחר עזיבתה עמד המבנה בשיממונו במשך שנים. בשנת 2002, כשהמבנה היה מיועד להריסה, ריד הולמס האמריקאי, שכתב את הספר "הנחשונים" המגולל את סיפור המושבה, רכש אותו עם רעייתו. כיום בקומה הראשונה של המבנה המשומר והמשופץ, שחציו עץ וחציו אבן, פתחו בני הזוג את בית הידידות של מדינת מיין. זהו מוזיאון ומרכז מורשת שמציג תמונות וחפצים אישיים המספרים את פרק ההתיישבות האמריקאית במושבה. בקומת המרתף של הבית נמצא הסטודיו של האמן הצעיר יהונתן כיס-לב, ואפשר להתרשם בו מהציורים הצבעוניים מלאי החיים של נופי תל אביב וירושלים.
הצג פרטים נוספים
2
באחת הפניות מרחוב אילת הסואן בואכה יפו מסתתרת אחת מפינות החמד המפתיעות של תל אביב-יפו עם השם המפתיע לא פחות, "המושבה האמריקאית". במובלעת השקטה והכפרית הזאת, המתפרשת על פני שני רחובות בלבד, התיישבה בשנת 1866 קבוצת של נוצרים ממדינת מיין שבארצות הברית. הם היו שייכים לכת בשם "כנסיית המשיח" והאמינו שההתיישבות בארץ הקודש תקדם את שיבתו של ישו והגאולה. 157 אנשי הקבוצה הגיעו לנמל יפו עם בתי עץ מוכנים בסגנון קוטג' אמריקאי ורצו להתפרנס מחקלאות. תוך פחות משנתיים הקבוצה התפרקה עקב מחלות ומצב כלכלי קשה. את המקום רכשה קבוצת גרמנים טמפלרים שחיפשו מקום להקים בו את מושבתם השנייה (הראשונה הוקמה בחיפה). הם הקימו בשכונה, שנקראה עתה "ולהלה", כמה מבנים שנשמרו עד היום, כמו בית מלון שבו התארח הקיסר הגרמני וילהלם השני, וכנסייה מרשימה. במהלך סיור במושבה האמריקאית ניתן לטייל בין המבנים הישנים, לבקר במבנים כמו הכנסייה, בית עמנואל ובית ידידות מיין ולהתבשם מהאווירה הקסומה.
3
בית עמנואל שבמושבה האמריקאית ביפו היה במקור ביתו של כריסטוף הופמן, אחד ממייסדי האגודה הטמפלרית. הברון הרוסי פלטון פון אוסטינוב, שרכש את הבית היפה הזה ב-1878, פתח בו בית מלון בשם "דו פארק". המלון המכובד אף אירח את קיסר גרמניה, וילהלם השני, ורעייתו בעת מסעם לארץ בשנת 1898. כפי שמעיד עליו שמו, למלון היה גן גדול עם צמחייה עשירה ובעלי חיים כמו תוכים וקופים. תושבי יפו נהגו לטייל בו, והרצל פגש בו את קיסר גרמניה בביקורו. מהגן ההוא נשאר היום רק הפיקוס הבנגלי העתיק והאווירה הקסומה. בית עמנואל משמש היום כאכסניה ומרכז ליהודים המשיחיים.
4

מתחם התחנה ממוקם בין חוף הים לשכונת נווה צדק סמוך ליפו. משנת 1892 ועד 1948 פעלה במקום זה תחנת הרכבת בקו יפו-ירושלים. קו הרכבת הזה היה הראשון במרחב שבין טורקיה למצרים. כיום מדובר באחת מפינות החמד שבדרום האופנתי של העיר. מתחם התחנה משתרע על שטח נרחב ובו 22 מבנים מתקופות שונות המשוחזרים בהקפדה רבה. מתחם התחנה כולל בין השאר את מבני תחנת הרכבת ההיסטורית ושוכן במבנה ארכיטקטוני משוחזר. זהו מרכז תרבות ומסחר חדשני המשלב חנויות, מסעדות, שווקי אוכל, מתחם ילדים, אמנות ופעילויות. בין שלל האטרקציות במתחם התחנה ניתן למצוא את שוק אוכל "אורגני אורבני", תערוכות צילומים ויריד מעצבי מוצר ואמנים. 

הצג פרטים נוספים
5
באזור מתחם התחנה הסמוך לנווה צדק משתרע מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל, המציג את ההיסטוריה הצבאית של מדינת ישראל מהקמתה ועד ימינו. התצוגה כוללת אוסף נדיר של מוצגים מקוריים וייחודיים, החל ב"סליקים" הראשונים מתקופת טרום-מדינה ועד אמצעי הלחימה המתקדמים של צה"ל, ממשוריינים ועד טנק המרכבה. מוזיאון בתי האוסף שוכן בפאתי שכונת נווה צדק בתל אביב במבנים ששימשו את תחנת הרכבת יפו עד 1948, והוא מעלה תצוגה אותנטית מדהימה ומשולבת בסיפורים אישיים של לוחמים.
 
הצג פרטים נוספים
6

נווה צדק היא השכונה היהודית הרשמית הראשונה מחוץ לחומות העיר יפו, השכונה נוסדה ב-1887 ונחשבת השכונה הראשונה של תל אביב. נווה צדק הציורית ידועה בסמטאותיה הקטנות, בחנויותיה המעוצבות, בגלריות האמנות שלה ובבתיה המסוגננים. בשכונה מצויים כמה אתרי תרבות חשובים, ביניהם מרכז סוזן דלל לעידוד וטיפוח אמנות המחול הישראלי בשילוב עם אמנויות אחרות, ומוזיאון נחום גוטמן המוקדש לחייו ויצירתו של הצייר נחום גוטמן יליד השכונה. בשכונה יש בתי קפה שכונתיים ומסעדות משובחות, ובסיור רגלי אפשר ליהנות מבתי עסק צבעוניים, מחנויות תכשיטים יוקרתיות וכלי בית ייחודיים ועד מאפיות ביתיות, חנויות המוכרות כלי קרמיקה וגלידות בוטיק.

7
בקיץ 2003 הכריז ארגון אונסק"ו על חלקים מתל אביב כאתר מורשת תרבות עולמית, בזכות הסגנון הבינלאומי המאפיין מבנים רבים בה. והמקום בה"א הידיעה להרים את הראש מעלה ולזכות בעדנה אדריכלית, הוא שדרות רוטשילד, שהפך ל"סיטי" של ממש. שימו לב למשל לבית בפינת נחמני, או לבית מספר 84 (בית אנגל) וכמובן - בית מספר 96 (בית פרידמן), שעל אחת ממרפסותיו הוצבו דמויות מפוסלות מעשה ידיה של האמנית עפרה צימבליסטה. אך מעבר לעניין האדריכלי, שדרות רוטשילד הפכו לאחד המתחמים החמים והטרנדיים בעיר הן ביום, בזכות העסקים הפיננסיים הרבים, והן בלילה, בזכות מתחמי הבילוי, בתי הקפה והמסעדות. השדרות הוותיקות, שהחלו את חייהן עוד בשנת 1910, בימי אחוזת בית, מציעות שיטוט נינוח במרכזן, ואווירה קוסמופוליטית מהנה ורגועה, למרות הימצאותן במרכז העיר ההומה.
8

 

"העיר הלבנה" היא מובלעת בלב תל אביב ההיסטורית, שמכילה יותר מ-4,000 מבנים שונים שנבנו על פי תפיסות הבאוהאוס בסגנון הבינלאומי. המבנים באזור נבנו החל משנות ה-30 ועד הקמת המדינה על ידי אדריכלים יהודים שהגיעו ברובם מגרמניה ואשר הושפעו מאוד מסגנון האדריכלות הבינלאומי שרווח בארצות מוצאם. סגנון זה התאפיין בקווי מתאר פשוטים ונקיים תוך שימת דגש מיוחד על סביבת מגורים נוחה ופונקציונלית ועל אחידות הצבע. מאחר שמרבית המבנים בעיר תל אביב טויחו בלבן, נקרא האזור בשם "העיר הלבנה". במהלך השנים התפתחה פרשנות מקומית לסגנון הבאוהאוס שהושפעה מהאקלים הישראלי וכללה מרפסות רחבות, ודלתות וחלונות גדולים לניצול אור השמש ולאוורור הבית. 
בשנת 2003 הכריז ארגון אונסק"ו על העיר הלבנה כאתר מורשת עולמית.

 

הצג פרטים נוספים
9
מוזיאון ההגנה בשדרות רוטשילד בתל אביב מציג את תולדות ארגון ההגנה ביישוב היהודי בארץ ישראל במהלך תקופת המנדט הבריטי. המוזיאון שוכן באחד מבתיה הראשונים של תל אביב, ששימש כמטה המרכזי של פעילות ארגון ההגנה. מוזיאון ההגנה מתפרש על פני שלוש קומות, והוא מציג את ההתפתחות של כוח המגן המרכזי של היישוב העברי בתקופת המנדט הבריטי. במוזיאון מוצגים אוסף כלי נשק, מסמכים, תצלומים ותעודות, המתארים את תולדות הארגון - את ימיו הראשונים וחשיבותו הרבה להגנה על היישוב בימי המאורעות, את הקמת יישובי "חומה ומגדל", מפעל ההעפלה, מלחמת העצמאות, הקמת המדינה והקמת צה"ל. הבית, שהיה בעבר ביתו של אליהו גולומב, ממייסדי ומפקדי ההגנה, נחשב גם פנינה אדריכלית. יש בו מרצפות מצוירות, שטיחי אבן וקירות מעוטרים. בשניים מהחדרים הושאר הריהוט המקורי וניתן ללמוד מהם על אורח החיים של התקופה בתל אביב הקטנה. מוזיאון ההגנה שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.
 
הצג פרטים נוספים
תל אביב מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 6 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים דה לקס בתל אביב

מלונות 5 כוכבים בתל אביב

מלונות 4 כוכבים בתל אביב

מלונות 3 כוכבים בתל אביב

מלונות בוטיק בתל אביב

אכסניות וביה"ס שדה בתל אביב

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר