נחל סער מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-2 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 4   |   מפת סימון שבילים מספר: 1
בקצרה...
בימי החורף נחל סער שברמת הגולן הוא מקום מושלם לצפות במראה של מפלים שוצפים.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול פריחה   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה

נוסעים על כביש 99, מזרחית לקריית שמונה. ליד אבן הק"מ ה-19 פונים לכיוון כפר עין קיניה. עוד כמה מאות מטרים ומחנים לצד הגשר שזכה לכינוי "גשר הידידות". רכב האיסוף ימתין מערבה משם, לצד מפל סער, בסימון הק"מ ה-15 שעל כביש 99.

הערות: בימי החורף ישנה סכנת החלקה בבוץ. קחו זאת בחשבון בעת בחירת נעלי ההליכה ובגדי הטיול (מומלץ אף להביא מכנסיים להחלפה).

2
נחל סער
נחל סער מציג לראווה נוף מרשים וחמור סבר, כזה שאי אפשר להתעלם ממנו. הנחל, שנובע ליד מג'דל שמס בגולן וזורם לאורך של כ-11 ק"מ, מתאפיין מצד אחד בסלעי בזלת קשוחים, ומצד אחר – בסלעי גיר בהירים, מה שיוצר ניגודיות שלוכדת את המבט. החורף רק עושה לו טוב, והוא כולו גועש וסוער (מדובר בנחל אכזב, לכן אל תצפו למים בימי הקיץ). נחל סער מסיים את דרכו בעת שהוא נטמע בנחל חרמון (הבניאס).
את הרכב שלכם החניתם לצד "גשר הידידות". מדוע זכה לשמו? בעת מלחמת ששת הימים פוצץ הצבא הסורי את הגשר המקורי שנמתח כאן מעל גדות הנחל, כדי לפגוע בהתקדמות הכוח הישראלי. לאחר שהסתיימה המלחמה הוחלט לשקם את הריסות הגשר, כאקט פיזי וסמלי – הושטת יד אל תושביו הדרוזיים של הגולן.
לאחר המפגש עם הגשר פונים מזרחה בעקבות סימון השבילים הירוק וצועדים על הגדה הדרומית של נחל סער. למרות שמסלול הטיול מצוי ברובו דווקא מעברו המערבי של הגשר, הרי שכאן מדובר בסטייה מזרחה, שנועדה לפגוש בממתק אמיתי מן הטבע – מפל רסיסים, המתנשא לגובה מרשים של 24 מטר.
ואכן, לאחר הליכה של קילומטר מגיע המפל, במלוא הדרו. הגעתם בשיא או לקראת סוף החורף? סביר להניח שאת המראות (והקולות) הללו לא תשכחו במהרה. כאן גם תבינו ממקור ראשון מדוע קרוי המפל בשמו. הרסס כה עז, עד שהוא נדמה לעתים כערפל מימי סמיך. המראה ממכר, וכך גם התחושה. בכל מקרה, בנקודת התצפית תהיו די מוגנים (יחסית).
כעת, למרות שהשיא נרשם דווקא בתחילת הטיול, יש לחזור לאחור (מערבה) על השביל הירוק, ולפגוש ביתר חלקי הנחל, היפים לא פחות. בדרך תוכלו להבחין בטחנות קמח, חלקן פעלו עד סוף שנות השישים של המאה שעברה – עדות לכוחו הרב של הנחל, שנוצל היטב. בכל מקרה, בחורף, אל תיתנו לנוף היפה להשכיח מכם את העובדה שאתם צועדים על בוץ חלקלק, ויש לנהוג בזהירות רבה.
בעונת האביב השביל יפגיש אתכם עם שלל פריחות, בהם אחירותם החורש, שיח שריחו עז וצבעו צהוב-לימוני. והכל עוטה חורש צפוף, וגם מפלונים ובריכות מים קסומות. גם תצפיות נוף לא חסרות פה, היפות שבהן לעבר עין קיניה ומצודת נמרוד האדירה והנהדרת, שרובצת על ההר כאילו הייתה שם מאז ומעולם.
סיום החלק הפוטוגני של המסלול הוא במפל סער, שגם אותו לא תוכלו לפספס, וגם הוא מייצר רסס דרמטי. מדובר בעצם בשלושה מפלים בעלי שם אחד. העליון והתחתון בגובה של כשבעה-שמונה מטר, ומפל אמצעי שגובהו כ-17 מטר.
ואחרי כל המים הנופלים הללו, לא נותר לכם אלא לפסוע קלות עד לרכב האיסוף, החונה בסמוך.
רמת הגולן מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3-1.5 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3-2 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 4 כוכבים ברמת הגולן

צימרים יוקרתיים ברמת הגולן

צימרים רומנטיים ברמת הגולן

צימרים רומנטיים ברמת הגולן

צימרים למשפחות ברמת הגולן

וילות ברמת הגולן

חדרי אירוח בקיבוצים ברמת הגולן

אכסניות וביה"ס שדה ברמת הגולן

תחת כיפת השמיים ברמת הגולן

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר