נחל סלוודורה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-2 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 2   |   מפת סימון שבילים מספר: 8
בקצרה...
טיול מדברי קצר ומרוכז שמתאים לכל המשפחה, עם נופים פראיים, מעיין צנוע, מפל אדיר ואפילו ים של מאובנים.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול רטוב   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים על כביש מס' 90 לצד ים המלח. בקטע שבין מצפה שלם בצפון לעין גדי בדרום, מחפשים משטח חנייה קטן ומאולתר, המצוי בין סימני הקילומטר ה-250 וה-251. חניון זה ממוקם בגדה המערבית של הכביש.
הערות: חלק מהמסלול עלול להיות מורכב בשביל מי שמתכננים טיול עם מנשא לילדים. ילדים מתחת לגיל 5-4 עלולים להתקשות מעט. אין לטייל במסלול בעת גשם או סכנת שיטפונות. עם זאת, מדובר באחת הנקודות היפות באזור לתצפית שיטפונות, ואת זה עושים מרחבת החנייה הבטוחה, תוך נקיטת אמצעי זהירות.
2
המסלול

מה כבר אפשר לצפות מטיול שמתחיל ממש מקו האספלט של כביש 90? אז זהו, שדי הרבה. כי הטיול הקצר הזה, שנערך לצד מצוק ההעתקים המרשים של מדבר יהודה, יפגיש אתכם עם ים של הפתעות – מקניון צר ועד שדה מאובנים מפתיע, ממפל אדיר ועד מעיין סודי למחצה. הנחל קרוי על שמו של עץ הסלוודורה הפרסית, הנדיר במחוזותינו, הגדל ממש לצד המעיין שאליו תגיעו בעוד זמן קצר. הנחל עצמו צנוע באורכו – כארבעה ק"מ, והוא יורד במפל אדיר ממצוק ההעתקים עד שהוא נשפך לים המלח. אגב, מדובר במחזה מרהיב בעת שיטפונות.
לאחר שמחנים את הרכב ומביטים בערגה לעבר ים המלח ההולך ומתרחק עקב התייבשותו, יורדים אל הערוץ. לא תוכלו לפספס, מאחר שהוא נראה היטב מרחבת החנייה. אם הירידה כאן סגורה במקרה או מסובכת מדי עבורכם, צעדו כמה עשרות מטרים צפונה לצד הכביש (בזהירות!), ואז פנו מערבה אל מעביר מים שיוביל אתכם לתחילת המסלול. בקטע זה, השביל שלכם יהיה מסומן בירוק.
בחלק הזה של הטיול צועדים בקניון צר ונהדר, כזה שילדים יאהבו לשעוט בו. קצת אחרי השעטה הראשונית, מגיעים את צמד מפלי סלע. את הראשון, שגובהו כ-5 מטרים, עוברים בעזרת הידיים, הרגליים, יתדות ברזל ואורך רוח. את השני קל יותר לעבור – פשוט עוקפים אותו עם השביל הנוח.
צועדים מזרחה לצד סלעים ענקיים, מטפסים בכמה מדרגות שהטבע ברא, ומגיעים (קצת מתנשפים) אל ההפתעה הראשונה: מרחב גדול וסלעי שבו נטועים אינספור מאובנים – שריד דומם לים תטיס רוחש החיים, שכיסה את האזור כולו לפני עשרות מיליוני שנים. התייחסו למקום כאל מוזיאון: לראות ולא לגעת (ובוודאי לא לקחת).
ממשיכים עם השביל מערבה, כעת בסימון כחול. הוא חולף בערוץ נחל סלוודורה, ויביא אתכם אל מעיין, וגם אל העץ המרשים שנתן לנחל את שמו. אם הגעתם מוקדם בבוקר או אם יש לכם מזל, תוכלו לפגוש פה שפני סלע. כמוכם, גם הם הולכים בעקבות המים והצל. אגב, ספיקת המעיין צנועה עד צנועה מאוד, אבל המים זכים וצלולים.
זוהי נקודת הפסקה נהדרת, ואם הגעתם ביום חול – הרווחתם נווה מדבר פרטי ופסטורלי. אפשר לחזור מכאן בחזרה לרכב, אבל מומלץ לעשות עוד מאמץ קטן ולהמשיך מזרחה, עד למרגלות מפל גבוה באופן מפתיע (וגם יבש במשך רוב עונות השנה). גובהו מאות מטרים, והעיניים מתקשות לאמוד את כל הגובה הזה.
כדי לחזור, שבים באותה הדרך עד למשטח המאובנים, אך בפיצול שלצדו ממשיכים על הכחול, לכיוון דרום, עד להגעה אל החניון הקטן.

ים המלח מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 14-11 שעות
דרגת קושי: בינוני
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 2-1 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בים המלח

מלונות 4 כוכבים בים המלח

צימרים למשפחות בים המלח

חדרי אירוח בקיבוצים בים המלח

אכסניות וביה"ס שדה בים המלח

לינות שטח בים המלח

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר