מקיבוץ כרמים להר עמשא (שביל ישראל) מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 8-6 שעות   |   דרגת קושי: בינונית-קשה   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 20   |   מפת סימון שבילים מספר: 12
בקצרה...
טיול של ניגודים בין מדבר ליער, בין גוונים רבים של טבע. טיול שיפה במיוחד לעשות אותו בימי החורף, המעניקים לחבל ארץ זה טאצ' סוריאליסטי.
מאפייני הטיול:   ●  טיול בשביל ישראל   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נקודת המוצא היא כ-1.3 ק"מ מצפון לכביש הגישה המוביל אל קיבוץ כרמים, על כביש מס' 60 (מצפון-מזרח לצומת שוקת). ניתן לחנות בקיבוץ כרמים ולצעוד ברגל לתחילת המסלול. נקודת הסיום היא בשערי קיבוץ הר עמשא (הגעה מכביש מס' 80).
הערות: המסלול מתאים גם לטיול ברכב שטח, אך מצריך מיומנויות טכניות גבוהות בחלק מקטעיו. לא מומלץ לטייל באזור בימים חמים. כדאי לדעת: המסלול נערך לא הרחק מגדר ההפרדה.
2
המסלול
מזרחה, מזרחה ועוד מזרחה. זוהי תמציתו של הטיול המעניין הזה, הנערך לצד הר חברון וחולף בנבכי יער יתיר – אחד היערות היותר סוריאליסטיים בארץ, אבל נגיע לכך בקרוב.
בנקודת ההתחלה, לצד עיקול הכביש, מחפשים אחר שביל עם סימון שביל ישראל. קחו בחשבון ששביל ישראל, המצוין כידוע בסימון כתום-כחול-לבן, משתלב בדרכו עם שבילים נוספים. חוצים את כביש מס' 60 לגדתו המזרחית, וצועדים מזרחה בדרך נוף נוחה ורחבה, שנועדה לא רק להולכי רגל, אלא גם לג'יפאים (ולשאר מפלצות מכניות בדמות טרקטורונים שואגים).
כ-200 מטר מנקודת ההתחלה וכבר חוצים את ערוץ נחל חברון, שמגיע מהר חברון, ובשנים האחרונות התפרסם בשל השפכים הרבים שהכיל. היישוב מיתר נמצא מדרום (משמאל) לכם, והדרך מתחילה לטפס מעט. היא תביא אתכם אל מצפה יערנים המצוי בראש גבעה ירוקה שחורש עוטף אותה. אל מגדל התצפית לא תוכלו לעלות, אלא רק לדמיין את הנוף הנשקף ממנה, של חבל ארץ מדברי למחצה ומיוער למחצה – מרחבים של ניגודים.
מראש הגבעה ממשיכים מזרחה, יורדים ועולים שוב לגבעה נוספת. הגבעה הזו איננה בודדה, יש עוד לא מעט כמוה בדרך הנעימה הזו, אם כי מדובר בגבעות נטולת צמחייה. כ-5 ק"מ מתחילת ההליכה ומגיעים הירידה לא פשוטה אל גדתו הצפונית של נחל אשתמוע – נחל שאורכו כ-30 ק"מ והוא קרוי על שם יישוב קדום.
חוצים את הנחל, ושוב מטפסים. כ-500 מטר לאחר חציית הנחל תופיע בדרום (מימין) חורבת חירן – שרידי מצודה גדולה מהתקופה הביזנטית. הדרך מעוטרת בסלעים רבים, והיא תגרום לכם להתנשף מעט. למעשה, די הרבה. בקרוב תגיעו לגובה של כמעט 600 מטר מעל פני הים.
השביל מתעקל מעט לכיוון צפון-מזרח (שמאלה), מספק תצפיות יפות של אפיק נחל אשתמוע, ולוקח אתכם היישר אל יער יתיר היפה. במיוחד בימי חול, ובמיוחד בימים חורפיים היער הזה נראה הזוי. הוא משדר תחושה של ניתוק מהעולם, וגם העובדה שמדובר בכתם ירוק הנושק ממש לצחיחות המדברית מוסיפה לו חן מיוחד.
הנטיעות הראשונות ביער החלו בשנת 1964, בין השאר כדי למנוע את התפשטות המדבר צפונה. כיום מדובר ביער ענקי – כ-30,000 דונם. יש בו יותר מ-4 מיליון עצים, בעיקר אורנים וברושים, אבל גם לא מעט עצי בוסתן, חורשים של אלות, וגם חברים נוספים כגון חרובים, אשלים, אקליפטוסים ועוד. שבילים רבים חוצים את היער, חלקם מיועדים לכלי רכב, חלקם להולכי רגל. וגם לא מעט נקודת התבודדות מקסימות, אתרים ארכיאולוגיים, מתקנים חקלאיים קדומים ומה לא. רשמו לעצמכם תזכורת להגיע הנה בפעם אחרת ולהקדיש לו יום שלם. כדאי לדעת גם שהיער משולט היטב ואי אפשר ללכת בו לאיבוד.
אבל עד שנכנסים ליער, רק רואים אותו – ההליכה נערכת על דרך קדומה הגובלת בדרומו של היער. דרך זו גם תביא אתכם אל שרידי חורבת יתיר, שבה נותרו שרידים של עמודי כנסייה ביזנטית, וגם חלקי פסיפס.
כעת אתם צועדים על שביל בסימון כחול. מחורבת יתיר הדרך יורדת דרומה ובמהרה מתעקלת מזרחה. כ-3.5 ק"מ מחורבת יתיר חוצים את כביש מס' 316 לגדתו המזרחית. כ-1.5 ק"מ מחציית הכביש חוצים את ערוץ נחל ענים, עוקפים מקבץ של עצי זית שיופיע בהמשך ומברכים על העובדה שבאזור זה כבר אין עליות וירידות. פשוט צועדים עם השביל עד לשער של קיבוץ הר עמשא.
אגב, את פסגת הר עמשא (859 מטר מעל פני הים) אין צורך לכבוש היום. אבל טוב לדעת שכל שטח ההר מוגדר שמורת טבע, בין השאר בשל הגיוון הצמחי הרב, המתקיים בזכות מיקומו המיוחד.
נגב והערבה מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 3-2 שעות
דרגת קושי: בינוני
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 5-3 שעות
דרגת קושי: בינוני

מלונות 5 כוכבים דה לקס בנגב והערבה

מלונות 5 כוכבים בנגב והערבה

מלונות 4 כוכבים בנגב והערבה

מלונות בוטיק בנגב והערבה

צימרים רומנטיים בנגב והערבה

צימרים למשפחות בנגב והערבה

חדרי אירוח בקיבוצים בנגב והערבה

אכסניות וביה"ס שדה בנגב והערבה

לינות שטח בנגב והערבה

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר