מפולג לצפון תל אביב (שביל ישראל) מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 7-5 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 24   |   מפת סימון שבילים מספר: 7
בקצרה...
יום של ים, שהוא יום של כיף, שהוא יום של סתלבט. ככה זה כשאתם צועדים דרומה לאורך חופי הים, מאזור נתניה ועד צפון תל אביב, באחד הקטעים הפחות "מחייבים" של שביל ישראל.
מאפייני הטיול:   ●  טיול רטוב  ●  טיול לילה  ●  טיול בשביל ישראל   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נקודת ההתחלה היא "החוף הירוק" בפולג, הנושק לשפך נחל פולג. ההגעה לחוף אפשרית מרחוב עטרי או מרחוב שולמית בשכונת פולג שבנתניה. נקודת הסיום היא בגן הבנים שבצפון תל אביב, בפינת הרחובות רוקח ואבן גבירול.
הערות: מאחר שהמסלול נערך לצד הים, כדאי להביא בגדי ים. מצד שני, לא מומלץ לערוך את הטיול בקיץ או בימים חמים, מאחר שהמסלול אינו מוצל. אם בחרתם לטייל בלילה, עשו זאת בליל ירח מלא (או כמה ימים לפניו או אחריו). שימו לב: בלילה אין לסטות מהמסלול לעבר גן לאומי חוף השרון וגן לאומי אפולוניה.
2
המסלול
הנה קטע של שביל ישראל שאין בו בעיית מים. ולא, אנחנו לא מדברים על המים הגדולים שנראים במערב (הים), אלא מי שתייה. זאת מאחר שהמסלול הזה, שרובו נערך על החוף, יפגיש אתכם עם לא מעט חופים מוסדרים. ובמקום שיש חוף מוסדר – יש גם מים לשתייה. הנה, כבר התחלה אופטימית. זאת ועוד – זהו מסלול שקל מאוד "לברוח" ממנו. התעייפתם? פשוט פנו שמאלה לכיוון כביש החוף ותפסו אוטובוס לנקודת המוצא או הסיום. קל, פשוט וכיף.
תחילת המסלול בחוף הירוק בשכונת פולג בנתניה, על שביל בסימון אדום. בתוך כמה עשרות מטרים של הליכה דרומה (בכלל, דרומה יהיה הכיוון שלכם כל העת) חוצים את שפך נחל פולג, שלא ממש נראה כשפך אלא יותר כזרזיף קלוש, והנה אתם כבר עוזבים את הציוויליזציה ופונים לעבר מצוק הכורכר היפה שניצב מעל החוף.
השביל האדום נעלם לעבר נקודה עלומה במרחב, וכעת נותרים עם שביל ישראל בלבד. האמת, גם אותו לא צריך, אבל בכל זאת – כבר התרגלנו. בכל מקרה, השביל יעלה אתכם אל מרומי מצוק הכורכר ליד מכון ווינגייט, לתצפית נהדרת על האזור כולו. מכאן גם נראה היטב חלקו האחרון של נחל פולג, החוצה כתמים ירוקים של צמחיית נחלים, וגם לא מעט דיונות רכות ויפות.
אחרי עלייה תמיד ישנה ירידה – אז יורדים בחזרה אל החוף הסמוך וממשיכים דרומה. כאן החוף פראי ובתולי יותר, ופה ושם תפגשו כל מיני מתבודדים כרוניים שבקושי ירימו גבה לנוכח המטיילים שתרמילים גדולים על גבם. כ-2 ק"מ מההתחלה מגיעים אל חוף ששמו הבלתי רשמי הוא "חוף העירום". תבינו לבד מדוע.
כ-2.5 ק"מ מאוחר יותר וכבר מגיעים אל חוף געש. משם הדרך לא ארוכה עד למצוק שמעליו מתנשא גן לאומי חוף השרון (אל תתבלבלו עם פארק השרון ליד חדרה, וגם לא עם חוף השרון בהרצליה). אם יש לכם כוח, מומלץ מאוד למצוא דרך ולעלות למרומי מצוק הכורכר (עניין של כ-30 מטר), ולבקר בגן הקטן והיפה הזה, שמציע תצפיות נוף גבוהות, המון צמחי חולות, דיונות שניתן להתגלגל מהן ומה לא. אפילו עדר צבאים שוכן כאן, ונוטה להתחבא מעיניי המטיילים.
מדרום לגן הלומי שוכנת ארסוף – מתחם סגור ומסוגר של אנשים שכבשו את הרכס ואת הנוף. אין צורך לעלות מעלה (וגם לא יתנו לכם להיכנס). פשוט המשיכו על החוף לעבר חופי הרצליה. אבל לפני הרצליה נמצא תל ארסוף (הידוע גם כגן לאומי אפולוניה). גם כאן מומלץ לסטות לרגע, לטפס ולהיכנס לגן הלאומי, שבו שרידי מצודה צלבנית נהדרת.
ממשיכים הלאה, מגיעים לחוף סידנא-עלי, והנה אתם כבר מתחילים לחצות את החופים המוסדרים של הרצליה בזה אחר זה – עם הפינוקים, החול הלבן, המסעדות ובתי הקפה שלהם. מדרום לחוף אכדיה, כ-3 ק"מ מאז סידנא-עלי, מגיעים למרינה המטופחת של הרצליה, על היאכטות המאכלסות אותה, והמוני המסעדות והחנויות של הקניון הצמוד. ורק אתם – מאובקים ועם תרמילים על הגב. נחמד.
עוד דרומה, והנה כבר מגיעים לחוף הצוק. כל הבדידות של חלקו הראשון של הטיול כבר התפוגגה מזמן. מחוף תל ברוך הסמוך נמתחת טיילת מסודרת לצד שדה דב, ובחלקה הדרומי – ליד ארובות תחנת הכוח רדינג - הוקם פארק חופי נטול יומרות שנועד לשמר את צמחי החוף של פעם.
חוצים שני גשרים (השני קרוי "גשר ווקופ"), ופונים מיד עם שביל ישראל מזרחה (שמאלה). אחרי שעות כה רבות - נפרדים מהים. מכאן צועדים לאורך נחל הירקון כ-850 מטר, עד לנקודת הסיום.
מישור החוף והשרון מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-6 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 7-5 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים במישור החוף והשרון

מלונות 4 כוכבים במישור החוף והשרון

מלונות בוטיק במישור החוף והשרון

דירות במישור החוף והשרון

חדרי אירוח בקיבוצים במישור החוף והשרון

תחת כיפת השמיים במישור החוף והשרון

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר