מקניון שחורת להר יואש (שביל ישראל) מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 5-3 שעות   |   דרגת קושי: קלה-בינונית   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 9.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 20
בקצרה...
להיעלם בתוככי קניונים חמורי סבר, לצעוד לצד חורבה עלומה ולפגוש מעיין מתוק באמצע שומקום. קבלו מסלול מהנה ולא ארוך באזור הרי אילת.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול בשביל ישראל   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים בכביש הערבה (מס' 90), וליד אבן הק"מ ה-20, לא הרחק מחורשה צנועה שתהיה ציון דרך, פונים בזהירות מערבה, אל שביל עביר לכל רכב המסומן בסימון כחול. בהמשך מופיע פיצול, בו פונים דרומה, לשביל ירוק. כ-5 ק"מ מהירידה מהכביש הראשי מגיעים אל תחילת המסלול בקניון שחורת.
נקודת הסיום תהיה בכביש המוביל לפסגת הר יואש (הגעה מכביש מס' 12).
הערות: חישוב אורך המסלול אינו מתייחס לדרך משולי כביש הערבה ועד לנקודת ההתחלה, מאחר שמדובר בדרך העבירה לכל רכב. מי שלא מגיע ברכב אלא צועד מהכביש, יוסיף כ-5 ק"מ לספירה.
2
המסלול
אזור הרי אילת ידוע בעושר הנופי שהוא מציע. כאן, המדבר אינו חדגוני, אלא גדוש בגוונים וצבעים, ובכל שעה הדברים נראים שונים. ובלב הנוף המיוחד הזה תצעדו היום, במסלול לא ארוך, שאף מתאים לילדים (אך לא לפעוטות).
תחילת הטיול באחד הקניונים היפים בדרום הארץ – קניון שחורת, המעוטר במצוקים גרניט חמורי סבר ובמפלי סלע שאמנם אינם גדולים, אך מצטלמים נהדר. הקניון, שאורכו 1.2 ק"מ, נראה כפי שהוא נראה כתוצאה מפעילות געשית קדומה.
צועדים בין קירות הקניון עם השביל הירוק, מטפסים במפל סלע שמופיע לאחר כ-200 מטר, ומתפעלים מסלע הגרניט, הכל כך שונה מהנוף ה"קלאסי" של הנגב. עוד מפל אחד בדרך, והנה, מוקדם מכפי שחושבים, נגמר הקניון. שוב, מדבר חשוף.
דקתיים לאחר היציאה מהקניון מגיעים לפיצול, נוטשים את הירוק לטובת האדום, ופונים בו דרומה (שמאלה). זה המקום לציין כי שביל ישראל מצוין כידוע בסימון כתום-כחול-לבן, אך באופן טבעי, בדרך הוא משתלב בדרך עם שבילים נוספים. הנוף פה ניגודי מאוד – מצד אחד סלעי גיר בוהק, ומן הצד השני – הגרניט הכהה, באדום כהה ואף שחור. עוד כקילומטר של הליכה ומגיעים לפסגת הר שחורת, שממנו ניבט נוף פתוח. מכאן אפשר להבחין היטב לא רק בהרי אילת וממלכת ירדן, אלא גם בדרך שעברתם עד כה.
מהפסגה יורדים וממשיכים דרומה עוד כ-850 מטר ומגיעים לנחל רודד, נחל עלום יחסית שאורכו כ-8 ק"מ. בפיצול שבנחל ממשיכים לכיוון דרום-מערב (ישר) על השביל המסומן בכחול. לאחר כקילומטר על הכחול, בפיצול ממשיכים דרומה על השביל השחור. חולפים בסמוך לחורבת בודדה והערוץ הופך להיות קניוני. כ-800 מטר מנקודת הפיצול פונים מערבה (ימינה) על השביל הירוק, אל אפיק נחל נטפים, אחד הנחלים היפים באזור בהרי אילת, הנמשך לאורך של כ-15 ק"מ.
תוך כדי ההליכה אל מול הרי אילת, הנחל הופך להיות קניוני. כ-2.5 ק"מ מנקודת הפיצול האחרונה מגיעים אל עין נטפים (ביר אל קטר), הנובע בכל ימות השנה ומספק מים מתוקים באמצע שומקום. זהו מקום החביב על בעלי חיים מדבריים, הנאספים פה לקראת ערב ומרווים את צימאונם. לא נדיר לפגוש פה קבוצות של יעלים.
עוד כמה עשרות מטרים על השביל, ואתם מוצאים את עצמכם צועדים ממש בתוך מצוק. או ליתר דיוק, בערוץ צר ונסתר לחלוטין, הנמתח בתוך מצוק. זה כיף גדול, וגם לא מסובך מדי, בזכות יתדות מתכת המקובעות לסלע.
לאחר שמגיעים לפסגת המצוק, ממשיכים בדרך הרחבה שסימנה שחור. הולכים בה כקילומטר לכיוון דרום ומגיעים לשולי כביש מס' 12. מכאן קצרה הדרך עד לכביש הגישה המוביל לתצפית הנוף הניבטת מראש הר יואש, הכוללת את מפרץ אילת ואזור סיני.
3
המסלול
זהו מסלול שמתחיל באחת מתצפיות הנוף היפות ביותר לעבר עמק החולה. בעונות הנדידה, בסתיו ובאביב, מובטחת לכם תצפית נהדרת על המוני בעלי הכנף, במיוחד בשעות הבוקר המוקדמות. אבל התצפית היא רק חלק מהעניין, כי סמוך לכם מצויה מצודת ישע (הקרויה גם מצודת כ"ח), שהוקמה על ידי הבריטים בסוף שנות ה-30 של המאה שעברה בכדי לשלוט היטב במרחב. כאן גם נערכו שלושה קרבות קשים בעת מלחמת העצמאות.
כאמור, תחילת המסלול היא במתחם קבר נבי יושע הקדוש למוסלמים, המשמש אתר פופולרי עבור מבקשי סגולות וברכות (אגב, יש המזהים כאן את קברו של יהושע בן נון). המבנה הנושן בעל כיפות האבן מייצר סצנות יפות, אבל הזמן קצר וכדאי להתחיל ללכת.
שביל ישראל ייקח אתכם דרומה, יפגיש אתכם עם מצפה נוף בשולי מושב רמות נפתלי ויורד אל עמק יפה. זה המקום לציין כי שביל ישראל הידוע בסימון כתום-כחול-לבן משתלב בדרכו עם שבילים נוספים.
השביל עובר בלב חורשים ומגיע אל הר קרן נפתלי, שמתנשא לגובה של 510 מטר מעל פני הים ויורד בחדות היישר אל עמק החולה. זהו טיפוס לא קל, אבל אפשרי בהחלט, במיוחד כעת, כאשר אתם עדיין רעננים ומלאי אנרגיות. פסגת ההר משלבת עבר והווה – מתקן צה"לי מצד אחד וחומות, שרידי מבנים ורצפות פסיפס מהתקופה הרומית. גם מכאן ניבט במלוא אונו עמק החולה הפורה, ומומלץ לבחור עץ קשיש, לחסות בצלו ולעצור למנוחה קלה מול הנוף.
מכאן ייקח אתכם השביל מערבה, בירידה נעימה שנמשכת כמה מאות מטרים. עוד טיפוס קל, ומגיעים לדרך רחבה, לא הרחק מכביש מס' 866. אחרי כ-3.5 ק"מ על הדרך, נוטשים אותה וממשיכים דרומה ולאחר מכן מערבה. עולים גבוה, יורדים בחדות, והשביל יפגיש אתכם עם נחל דישון, נחל אהוב למדי על מטיילים בכלל ועל חובבי טרקטורונים וג'יפים בפרט. בחורף חלקים גדולים מהנחל שוצפים, ודי שמח כאן. הנחל, שאורכו כ-25 ק"מ, מתחיל את דרכו בגוש הרי מירון ונשפך אל הירדן באזור עמק החולה.
פונים לכיוון צפון-מערב (ימינה) בערוץ הנחל עם השביל האדום, וצועדים לצד צמחיית חורש צפופה ומגוונת. אחרי כ-2 ק"מ בנחל, שההליכה בו מרנינה ומהנה, השביל הופך לדרך כבושה היטב. חולפים בגשר קטן מעל הנחל, ולאחר מכן פוגשים בגשר עלמה. אזור זה עלול להיות עמוס בסופי שבוע, אך רגוע להפליא באמצעו. בשל תנאי הקרקע המשתנים, מכאן ואילך הצמחייה הופכת להיות דלילה הרבה יותר. אתם עדיין בנחל דישון, בכיוון כללי מערבה, ואם נפלתם על יום חורפי, תירטבו מעט בעת חצייתו מצד לצד.
חולפים על פני עין אביב, וכ-800 מטר מאוחר יותר רואים מבנה בטון גבוה. אתם עדיין על השביל האדום, שמתעקל לכיוון דרום-מערב. כ-1.5 קילומטר לאחר המפגש עם המבנה תפגשו בגדתו המזרחית של הנחל את מערת דישון, ששווה הצצה לא מחייבת. אולי גם מנוחה קצרה, אם כי הסוף ממש קרוב.
כקילומטר הליכה ממערת דישון ומגיעים אל שולי כביש מס' 899. אם יש לכם רכב איסוף, הוא ימתין בצומת המצויה כ-500 מטר מדרום לנקודה זו.
אילת מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 7-5 שעות
דרגת קושי: קלה-בינונית
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 6-5 שעות
דרגת קושי: בינוני

מלונות 5 כוכבים דה לקס באילת

מלונות 5 כוכבים באילת

מלונות 4 כוכבים באילת

מלונות 3 כוכבים באילת

חדרי אירוח בקיבוצים באילת

אכסניות וביה"ס שדה באילת

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר