מצפון תל אביב לתל אפק (שביל ישראל) מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי או רכוב   |   משך הטיול: כ- 7-5 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: כל העונות   |   מספר ק''מ: 24   |   מפת סימון שבילים מספר: 7
בקצרה...
חשבתם שאתם מכירים את הירקון? הנה מסלול שיזמן לכם נקודות מבט חדשות על הנחל הכי מפותל שפגשתם מזה זמן רב.
מאפייני הטיול:   ●  טיול לילה  ●  טיול בשביל ישראל   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נקודת המוצא היא גן הבנים בצפון תל אביב - בפינת הרחובות רוקח ואבן גבירול. נקודת הסיום היא בגן לאומי תל אפק (אנטיפטריס), סמוך לפתח תקווה (הגעה מכביש מס' 483, בין צומת גנים לצומת ראש העין).
הערות: אף על פי שהמסלול מישורי וקל, בשל אורכו הוא אינו מתאים לילדים. טיול לילה במסלול זה מחייב ירח מלא (בלילות הקיץ מומלץ להצטייד בחומר דוחה יתושים).
2
המסלול
לא רק מטיילי שביל ישראל מוזמנים להתענג על המסלול הכיפי והקליל הזה, אלא גם תושבי אזור המרכז שרוצים לגלות טבע ליד הבית. והרבה ממנו. בתחילת המסלול, יש סיכוי רב שרוכבי האופניים, עושי ה"הליכות" ושאר העירוניים הפעלתניים של הבוקר יביטו בכם במבט מוזר. כי לראות תרמילאים מאובקים על גדות הירקן זה מראה כמעט סוריאליסטי. עבור העירונים המושבעים, כמובן.
תחילת הטיול בגן הבנים, בחלק הנושק לגדה הצפונית של הירקון. ריאה ירוקה קטנה ומטופחת הקרויה על שם בני העיר שנפלו במערכות ישראל. מכאן נראה היטב שביל ישראל, שיוליך אתכם במגמה כללית לכיוון מזרח, צמודים ברוב הזמן לנחל. שימו לב ששביל ישראל, המצוין כידוע בסימון כתום-כחול-לבן, משתלב בדרכו עם שבילים נוספים. בקילומטרים הבאים אף תוכלו באיזה נתיב לנוע – זה של הולכי הרגל וזה של האופניים. הכל תלוי באיזה כלי תחבורה הגעתם (אם כי לעתים נראה שלאף אחד לא ממש אכפת).
חולפים מתחת לגשר הירקון ההיסטורי, אומרים שלום לספורטק ולקיר הטיפוס המפורסם הנראה מרחוק, ואז גם לגשר נמיר ולגשר רוקח האימתני (שמישהו החליט למקם שולחנות פיקניק ממש מתחתיו. פתרון לא רע למנוחה בימי גשם), ומשם אל האגם המלאכותי של גני יהושע. נכון, עזבתם לרגע את הנחל, אבל בתוך דקות הוא יופיע שוב. כמה מאות מטרים דרומה עם השביל, ובאתר ההיסטורי "שבע טחנות" עוצרים לרגע לבדוק את שרידי העבר. כאן פעלו כ-11 אבני רחיים, כאשר הירקון היה נהר ראוי לשמו, עם זרימה אדירה. כיום רוב מימיו של הירקון נתפסים כבר בנקודת המוצא שלו. אתר שבע טחנות שופץ ושוחזר בשנים האחרונות, ומומלץ לחצות את הירקון בגשר ולחקור אותו לעומק.
חוזרים לגדה הצפונית וממשיכים מזרחה, לצד הנחל. עוד כמה מאות מטרים ומגיעים ליער בראשית, שרובו אקליפטוסים. ממשיכים לצד גשר המכבייה ה-15 ומגיעים אל אתר "עשר טחנות", הפחות משוחזר מאחיו המערבי. עד כה הלכתם כ-6.5 ק"מ.
עוברים תחת הגשר שמעליו כביש סואן (רחוב פנחס רוזן), וממשיכים מזרחה, כאשר משמאל מבני ההיי-טק של רמת החייל, ומימין – הירקון. כאן הנוף הופך להיות פראי יותר, מרגש יותר. טיול אמיתי. צמחיית נחלים עבותה וגבוהה (בעיקר קנה וסוף) מסתירה לעתים את הנחל, ומביאה עמה ניחוח מסתורי. עוד מעט הנוף ייפתח, ותזכו לצפות בשדות חקלאיים, אבל גם בלא מעט מבנים תעשייתיים ומסחריים שצצים ברקע. אין מה לעשות – אתם בלב הארץ, ובריחה אמיתית לא תוכלו למצוא כאן.
כ-2.5 ק"מ מגשר פנחס רוזן, עדיין על הגדה הצפונית, עוברים תחת גשר שמעליו כביש 4. כולם נוסעים (או עומדים בפקק), ורק אתם מטיילים להנאתכם. תודו שזוהי תחושה של כיף אמיתי. עד כה ראיתם מדי פעם רמזים של פרדסים. מכאן יש הרבה יותר. המהדרין יצטיידו במסחטה ניידת, פשוטה כזו, מפלסטיק, וייערכו הפסקה מושקעת כמו שצריך, עם מיץ אשכוליות ישר מהמקור.
עוד מעט ובית עלמין ירקון ייראה מדרום לכם. שביל ישראל משתלב עם סימון כחול, והפרדסים ממאנים לנטוש אתכם. בשלב מסוים השביל הכחול עולה צפונה, ולכם לא נותר אלא להמשיך מזרחה, על שביל ישראל. פה ושם מדלגים במעלה הירקון בגשר – אך נשארים צמודים לסימון שלכם. לאחר שחולפים תחת כביש מס' 5 אתם כבר בגדה הדרומית של הירקון, וכ-200 מטר בהמשך פוגשים במבנה רבוע – "בית הבטון". למה דווקא בית הבטון? כי למעשה, זהו המבנה הראשון בארץ שנבנה מבטון. זה קרה בשנת 1912, והמבנה נועד לשמש בית למשאבת מים ענקית. בעוד כ-800 מטר גם תעברו בשולי כפר הבפטיסטים, שהוקם בשנת 1956 ע"י נוצרים אמריקאיים שהגיעו הנה כדי לעבד את אדמת ארץ הקודש. יש בכפר אפילו מגרש בייסבול, אגב.
את גן לאומי מקורות הירקון עוקפים ממערב, עד שמגיעים לפילבוקס בטון שראה ימים יפים יותר. זוהי מצודת שמירה זעירה, שיועדה לאדם או שניים, והוקמה על ידי הבריטים במטרה לשמור על קו הרכבת הסמוך. מציצים פנימה, מרחמים על מי שהיה צריך להעביר כאן לילות מפחידים, וממשיכים מזרחה.
מכאן כבר מריחים את הסוף. שער הכניסה האחורי של גן לאומי תל אפק (אנטיפטריס). זהו מקום מצוין להוריד את התרמיל ולנוח – בסיועם האדיב של אגם מלאכותי (וגם פלג מים שאפשר לטבול בו רגליים), מדשאות ענק מוצלות, פינות מנגל ומה לא. וכמובן, מבצר אפק המרהיב, שתמיד מספק את הסחורה: שילוב של ארכיאולוגיה, היסטוריה ונוף מרהיב.
גוש דן והמרכז מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-7 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: ממונע
משך הטיול: כ- 7 שעות
דרגת קושי: קל
עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר