שפך נחל שורק מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 3-2 שעות   |   דרגת קושי: קל   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 3.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 10
בקצרה...
נכון, האזור משופע בפינות פיקניק קסומות, אבל אם אתם כבר כאן, צאו לחקור את עולם הטבע השופע שממתין לכם לצד שפך הנחל: דיונות חול, צבי ביצה, תצפיות אל הים וגם אלפי קורמורנים צווחניים. בעונה הזאת הכי נעים בשעות בין ערביים.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה לחורשת הצנחנים

ממחלף גן רווה שעל כביש 4 מגיעים לצומת עין הקורא שמוביל לכיוון פלמחים (כביש 4311). כקילומטר וקצת לפני הכניסה לקיבוץ פונים שמאלה לחורשת הצנחנים ולגן לאומי שפך נחל שורק (קרוי גם נחל רובין). מחנים וצועדים כמה דקות מזרחה עד שמגיעים לנחל.

 

2
חורשת הצנחנים ונחל שורק
ונתחיל בקינוח: בכניסה לחורשת הצנחנים ניצב מבנה ארעי שמציע את המלבי הטעים ביותר שאכלתם מזה זמן רב. באחריות. אפשר לדגום אותו עכשיו, אפשר בסוף הטיול, ומומלץ גם וגם.

חורשת הצנחנים היא דוגמה מצוינת לעובדה שהמוני בית ישראל מעדיפים לעתים פיקניק של חצי יום, נטול תנועה, מאשר טיול מקסים המצוי ממש מתחת לאף. לא שפיקניק עצל זה רע, אבל לפעמים זוהי השיטה הבדוקה לפספס דברים יפים.
הולכים בשביל המרכזי של החורשה לכיוון מזרח ומגיעים אל גדתו הדרומית של נחל שורק. מכאן פונים שמאלה (מערבה) כאשר הנחל יהיה כל העת לצדכם. השביל שלכם הוא הארוך מבין השבילים המצויים באזור, והוא מסומן בצבע שחור. לא חייבים להגיע עד סופו, וגם הליכה של קילומטר או שניים לכל כיוון היא אופציה טובה. תחילת השביל סלולה, ומתאימה לעגלות ילדים. בהמשך, בעוד כ-600 מטר, הוא הופך לדרך עפר נוחה. ובכלל, זהו מסלול מישורי וקליל שמתאים לכל המשפחה.

נחל שורק, במיוחד באזור הזה, היה מזוהם במידה ניכרת עד סוף שנות התשעים של המאה שעברה. כיום חלקים רבים ממנו שוקמו, אך המים עדיין אינם צלולים וטובים לרחצה אנושית. עם זאת, השיקום ניכר היטב, וכיום מתגוררת בנחל אוכלוסייה לא קטנה של צבי ביצה. עם קצת מזל, תוכלו לצפות בהם.
 
עם תחילת המסלול מופיע מימין סכר סלעים אימתני ויפה. הוא מחבר בין גדות הנחל, אך ההליכה עליו אסורה. בהמשך, בעוד כמה מאות מטרים, חולפים על פני "אי הצבים" (אפשר לראות, אי אפשר להגיע). זהו אי מלאכותי ורחב ידיים שתוכנן על ידי רשות הטבע והגנים במטרה לסייע לאישוש צבי הביצה באזור. ובין לבין, שלטי הסבר על הדרך מבארים סוגיות שונות ומשונות מעולם החי והצומח - חידוש מרענן בנוף הטיולים המקומי. כדאי להתעכב לצדם ולקרוא.

לאחר פחות מחצי שעה של הליכה מופיעות משמאלכם דיונות חול רכות, חמימות ומזמינות. זהו זמן מצוין לטפס עליהן, לצפות למרחוק, לחפש עקבות של חרקים וזוחלים, ובעיקר - להתגלגל מראשיהן. תתפלאו עד כמה זה משחרר את הגוף ואת הנפש.

אחרי שעשועי החול, ממשיכים על השביל השחור, שהולך ומתעקל מעט, עד שנחשפים להפתעה מרגשת: אלפי קורמורנים שתפסו בעלות על כמה עצי אקליפטוס בגדה הצפונית של הנחל והפכו אותם לביתם. המראה מרהיב, בעיקר לקראת שקיעה, כשהם ממלאים את השמים, טסים זה מול זה וצווחים אלו לאלו (סצנה מרגשת זו מתרחשת בחורף, וגם מעט לפניו ואחריו).

אחרי תצפית הקורמורנים נוטש השביל את גדת הנחל ומתפתל לצד הדיונות המובילות אל הים. בחול הרך ניתן להבחין היטב בעקבות שהותירו אחריהם ירבועים, גרבילים, לטאות, נחשי חולות ואחרים. לאחר כמה מאות מטרים לכיוון מערב, והים מתגלה במלוא הדרו, לצד חוף רחב. מימין נראה שפך הנחל, ומשמאל - רכס כורכר גבוה. טפסו עליו כדי לזכות בתצפית יפהפייה. למרגלות הרכס חבויה מערה קטנה וקסומה שזכתה לשם "מערת הגמדים".

בין אם בראש הרכס, בין אם במרחק נגיעה מגלי הים ובין אם בתוככי המערה - זהו המקום בה"א הידיעה להעביר בו שעה ארוכה של שלווה. מכאן אפשר לחזור באותה הדרך, או לשלוח מישהו להביא את הרכב לאזור הצפוני של קיבוץ פלמחים הסמוך.

 

גוש דן והמרכז מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 9-7 שעות
דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי או רכוב
משך הטיול: כ- 7-5 שעות
דרגת קושי: קל
עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר