נחל צאלים תיכון מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 10-8 שעות   |   דרגת קושי: קשה   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 11   |   מפת סימון שבילים מספר: 11
בקצרה...
גבי מים יפהפיים, קניונים ונקיקים מעוררי התפעלות, מעיין קסום ונוף מדברי מזוקק - בטיול קשה וארוך ששווה כל רגע.
מאפייני הטיול:   ●  טיול רטוב   ●   לא מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
נוסעים מערד לכיוון מצדה (צפון-מזרח) על כביש מס' 3199, לפי השילוט. מגיעים לצומת של בקעת קנאים ופונים בו צפונה (שמאלה). הדרך מסומנת בשחור ומתאימה לכל רכב. לאחר כמעט 3 ק"מ מגיעים לפנייה חדה, ולצדה מחנים. רכב האיסוף ימתין מזרחה משם, בחניון צאלים: זאת באמצעות דרך היוצאת מכביש 90, כ-4 ק"מ צפונית לכביש המוביל למצדה. דרך זו מסומנת בשחור.
הערות: יש להצטייד בכמות גדולה של מים. אין לצאת לדרך בעת גשם או כאשר ישנה סכנת שיטפונות, בחלק מהמסלול אין קליטה סלולרית. קחו בחשבון שבחניון צאלים נרשמו לא מעט פריצות לרכב. יש להתחיל את הטיול בשעת בוקר מוקדמת, כדי לא להיכנס לחשכה. הטיול אינו מתאים לילדים מתחת לגיל 14. חלק מהמסלול עובר בשטח צבאי ויש לתאם את ההגעה מראש עם פיקוד דרום (08-9902926).
2
המסלול
מטיילים שכבר ביקרו בעין נמר, השוכן אי שם, עמוק בלב נחל צאלים, מספרים על מקום של פעם בחיים. מקום שלא רואים בכל יום, גם לא בכל שנה. אולי זו הדרך הארוכה שעשו כדי להגיע אליו, ואולי הוא באמת משאיר חותם כה עז על כל מי שפוגש בו. כדי לדעת מהי האמת, בואו ונסו בעצמכם. רק זכרו – זהו אינו טיול למפונקים. כאן הולכים, והרבה.
אתם עומדים לטייל באחד הנחלים הגדולים במדבר יהודה, נחל ששטח הניקוז שלו משתרע על פני כ-250 קמ"ר. למרות שמדובר בנחיל אכזב, הוא מספק את הסחורה הרטובה בזכות גבי מים מלאים, בעיקר בחורף טוב וגם קצת אחריו (מה שאומר שטיול בסתיו אפשרי בהחלט, אך אל תצפו למים).
לאחר שמחנים מחפשים בצפון את סימון השבילים הירוק וצועדים לפיו. כמה מאות מטרים לאחר מכן חוברים לשביל השחור, המכונה "דרך בקעת קנאים", על שם האזור שבו הוא חולף. לאחר שחוצים את ערוץ צאלים לעבר הגדה הצפונית ממשיכים מזרחה על שביל שסימונו לבן. כ-150 מטרים מאוחר יותר מגיעים אל החלק העליון של מפל צאלים – אחד המפלים המרשימים בארץ, המתרומם לגובה הבלתי ייאמן של כ-100 מטרים. כשמדברים על גבי המים הגדולים של נחל צאלים, מדברים על גבי המים שלצדכם. כאשר מזג האוויר מאפשר זאת, כיף לשחות בהן (בזהירות!). עם זאת, המים אינם טובים לשתייה.
חוזרים לשביל השחור וצועדים צפונה על המצוק שמעל הנחל. לאחר עיקול חד ממשיכים צפונה על דרך רחבה המסומנת בכחול. עוד דקה או שתיים, ואתם מעל מפל עדשה. מכאן ממשיכים צפונה, כאשר כעת אתם צועדים לצד נחל עדשה. סלעי קירטון בהירים ודולמיט כהים יעניקו ניגודיות דרמטית לסצנה. עוד כחצי ק"מ ומגיעים לפיצול, שבו פונים מזרחה, עדיין על שביל כחול. דרך זו תוביל אתכם, מעט מתנשפים, אל הר נמר, השוכן כשני ק"מ מנקודה זו (כאשר תגיעו אליו, ואם יש לכם כוח, אתם מוזמנים לטפס עד פסגתו, לקבל מנה של נוף מדברי יפה, ולחזור לדרך שממנה באתם).
ממשיכים עם הכחול, שתוך זמן לא רק הופך לסימון אדום. הדרך תוביל אתכם אל מעלה נמר, המספק עוד ועוד נופים יפים. מכאן ניבטים לא רק קניון נחל צאלים עוצר הנשימה, אלא גם ים המלח המרוחק והרי מואב במזרח.
כעת הגיע הזמן לקצת ירידה מענגת. שביל בסימון ירוק יוביל אתכם בסופו של דבר אל אותו עין נמר מיתולוגי. לאחר יותר מק"מ מגיעים לפיצול. לוקחים את השביל הפונה לכיוון דרום, המסומן בכחול. כאשר תגיעו לעין נמר, לא תזדקקו לזיהוי. זהו פלג מים זכים וטובים, חלקו זורם במערות וחלקו לצד סלעי ענק. אי אפשר להגיע לכאן בג'יפ או באופניים. רק מי שהתמיד, כמוכם, זכאי להתענג על היופי הזה. אם יהיה לכם מזל, גם בריכת מים מרשימה תופיע לצדכם. כאן אין תירוצים של "קר לי". פשוט טובלים.
ממשיך מזרחה בערוץ נחל צאלים עם השביל האדום, שחובר לשביל ירוק בתוך כמה דקות. חולפים על פני גיא בהק – נקיק צר ופוטוגני, וכמה מאות מטרים מקצהו המזרחי שלו מגיעים לפיצול. קחו את הירוק, הפונה דרומה, והופך בהמשך לאדום. מכאן בטיפוס לא קשה עד עין ענבה, שמעוטר בצמחייה צפופה של קנה, וגם בעצי דקל.
אחרי שמיציתם את מה שיש לנווה המדבר הקטן הזה להציע, המשיכו לכיוון צפון-מזרח על האדום ופנו מזרחה (ימינה) לשביל כחול, החוזר אל ערוץ צאלים. חצו עמו את הנחל וחיברו לשביל הירוק. עוד כ-650 מטרים והגעתם אל נקודת הסיום: חניון נחל צאלים.
ים המלח מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 14-11 שעות
דרגת קושי: בינוני
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 2-1 שעות
דרגת קושי: קל

מלונות 5 כוכבים בים המלח

מלונות 4 כוכבים בים המלח

צימרים למשפחות בים המלח

חדרי אירוח בקיבוצים בים המלח

אכסניות וביה"ס שדה בים המלח

לינות שטח בים המלח

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר