יודפת העתיקה והר עצמון מסלולי טיול ורעיונות לבילוי

סוג הטיול: עצמאי   |   אופן הטיול: רגלי   |   משך הטיול: כ- 4-2 שעות   |   דרגת קושי: בינוני   |   עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב   |   מספר ק''מ: 4.5   |   מפת סימון שבילים מספר: 3
בקצרה...
גם פריחות נהדרות, גם תצפיות נוף יפות וגם היסטוריה עשירה. באמת שלא צריך הרבה יותר מכך, בטיול החביב הזה הנערך בלב הגליל התחתון.
מאפייני הטיול:   ●  משפחות  ●  טיול פריחה   ●   מעגלי
סיפור דרך
1
הגעה
מצומת יודפת שעל כביש מס' 784 פונים מזרחה לכביש מס' 7955. לאחר כ-550 מטר פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר עם סימון ירוק. כקילומטר מאוחר יותר ישנו פיצול. פונים בו מזרחה (שמאלה), נוסעים כ-850 מטר ומחנים למרגלות תל יודפת.
2
המסלול
לא רבים הם המקומות שיעשו נעים בעיניים גם לחובבי היסטוריה וארכיאולוגיה וגם לחובבי פריחות. היום הגעתם לכזה מקום. מעבר לסיפור ההיסטורי, שעוד נגיע אליו, תמצאו פה בספטמבר שפע אדיר של חצבים, כמה מיני סחלבים במרץ, מרבדי צבעונים באביב, וגם עיטורים של נוריות ושאר חברים צבעוניים.
ולפני שמתחילים ללכת, כמה מילים על המקום, שנראה כי אינו זוכה ליחסי ציבור מספקים. כאן שכנה יודפת העתיקה (אגב, מעניין לדעת כי יודפת הוא שם בן זמננו. באותם ימים היא נקראה יוטבת). בימי בית שני היה כאן יישוב יהודי שניצב על הגבעה הגבוהה. העיר בוצרה לקראת המרד הגדול, אך בעת הקרבות נפלו קורבנות רבים בנפש, והיא נכבשה בשנת 67 לספירה. כאן היה זה המקום שבו הסגיר עצמו יוסף בן-מתתיהו לידי הרומאים, והחל לשרתם כהיסטוריון.
ועכשיו, עם הידע הזה, מתחילים לטפס על התל, בעקבות השילוט המצוי ברחבת החנייה. נכון, לא תפגשו פה במונומנטים אדירים ושאר שרידים המעידים על הקרבות העזים שהתחוללו כאן. פה יש להפעיל את הדמיון. מה שכן, תוכלו להבחין היטב בשרידי חומה, וגם בבורות מים קדומים (שבהם הסתתרו חלק מהמורדים, לפני שהעיר נכבשה באופן מוחלט). בהקשר זה ראוי לציין כי אין להיכנס למערות ולבורות בתל יודפת, בשת סכנת קדחת המערות – מחלה לא נעימה העלולה להיות מסוכנת.
מעבר לכל המערות והמחילות, ישנו כמובן הנוף. כן, עוד לא דיברנו על הנוף הגלילי, שבימי החורף והאביב נעשה עז ודרמטי מתמיד. בכל מקרה, בדרך אל התל ועל ראשו היצמדו לשביל הטיול הכחול, שיביא אתכם אל נקודות התצפית היפות ביותר.
השביל הכחול הוא גם זה שיוריד אתכם בחזרה אל רחבת החנייה. מכאן מומלץ להמשיך איתו דרומה ולהגיע עד לגדות נחל יודפת. חוצים את הנחל (האכזב) לכיוון דרום, ומטפסים אל הר עצמון – עניין של 30-20 דקות לא קלות מדי, אך גם לא קשות מדי. תלול, אך אפשרי, גם למשפחות. באופן טבעי, הצ'ופר לאחר עלייה זו יהיה נופים הרבה יותר גבוהים מאלו שנשקפים מתל יודפת. ממפרץ חיפה בצד אחד ועד רמת הגולן בצד השני. ובין לבין – מרחבי הגליל התחתון. בראש ההר, שהוכרז שמורת טבע, תמצאו שרידים של מבנה מבוצר שהוקם בתקופה ההלניסטית, ובלבו בור מים. לא הרחק משם ישנה מערת קברים קדומה. ההר הזה, העטוף בחורש ים תיכוני סבוך הכולל אלונים, אלות וכליל החורש, נחשב חלק מרכס יודפת, וגובהו 547 מטר מעל פני הים. במרץ ואפריל, הוא גם יספק סצנות הגדושות במיני סחלבים נהדרים. ואחרי כל היופי הזה, לא נותר לכם לרדת שוב בשביל הכחול, הפעם בכיוון צפון, ולחזור אל הרכב.
עמקים מסלולי טיול ורעיונות לבילוי
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רגלי
משך הטיול: כ- 8 שעות
דרגת קושי: בינוני
עונה מומלצת: כל העונות
סוג הטיול: עצמאי
אופן הטיול: רכוב
משך הטיול: כ- 6-4 שעות
דרגת קושי: בינוני

מלונות 3 כוכבים בעמקים

מלונות בוטיק בעמקים

צימרים יוקרתיים בעמקים

צימרים רומנטיים בעמקים

צימרים רומנטיים בעמקים

צימרים למשפחות בעמקים

וילות בעמקים

חדרי אירוח בקיבוצים בעמקים

אכסניות וביה"ס שדה בעמקים

תחת כיפת השמיים בעמקים

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
מועדון חברים
רוצה לקבל את הניוזלטר המרהיב של ישראל טרוולר - החוויה הישראלית?
 
© כל הזכויות שמורות ל-israelTraveler תוכנה לצימרים   |   פרסמו אצלנו   |   צור קשר   |   אודות החברה  |   תנאי שימוש   |   מפת האתר